Home
You Are Here: Home » Daržininkystė » Agurkų auginimas

Agurkų auginimas




agurkai

Agurkai kilę iš Indijos, jie mėgsta šiltą ir drėgną klimatą. Mūsų klimato sąlygomis agurkai auginami lauke ir šiltnamiuose. Agurkų žiedai vienalyčiai, dažniausiai ant vieno augalo būna ir kuokeliniai (vyriškieji), ir piesteliniai (moteriškieji). Žiedadulkės lipnios, todėl vėjas jų neperneša. Žiedus apdulkina vabzdžiai, o šiltnamiuose tai atliekama rankiniu būdu.

Yra partenokarpinių formų agurkų, t.y. tokių, kurių vaisiai užauga neapdulkinus žiedų, bet vaisiuose nebūna sėklų, o tik jų užuomazgos. Tokios hibridinės veislės auginamos šiltnamiuose, kada vabzdžiai ir bites dar neskraido.

Pastaruoju metu laukuose labai sumažėjo agurkų plotai, nes ši kultūra gerai auga tik vyraujančių vėjų apsaugotose vietose bei paupių slėniuose.

Lauke agurkai sėjami alyvoms sužydus, t.y. apie gegužės pabaigą, kai dirva įšyla iki 10-12 C. Jei naudojamos priedangos, galima sėti savaite ankščiau. Sėjama į lysves ar lygioje dirvoje eilėmis, paliekant 60-70 cm pločio tarpueilius. Sėklos įterpiamos 1,5-2 cm gyliu kas 2 cm, vėliau daigai retinami paliekant 10-15 cm tarpelius.

Sodinama ir puodeliuose išaugintais daigais. Tada tarp eilių paliekama 50 cm, o tarp augalų – 20cm, kad būtų galima geriau apdengti priedangomis.

Agurkus būtinai reikia tręšti papildomai. Geriausiai tinka nitrofoskos tirpalas (10l vandens 10-20g trašų). Vaisiams augant naudinga patręšti praskiestu karvių ar vištų mešlu (1:10), pridėjus kalio magnezijos (10 l vandens 22g). Agurkų šaknys esti paviršiuje, todėl dirva purenama negiliai.

agurkai1

Agurkų auginimas šiltnamiuose

Labai svarbią reikšmę šiltnamiuose turi šviesos ir temperatūros režimas. Lapkričio – gruodžio mėnesiais auginamus daigus reikia papildomai apšviesti ne silpnesnėmis kaip 160 vatų liuminescencinėmis lempomis 1 kv.m. Temperatūra turi būti apie 20-25 C. Aukštesnėje temperatūroje daigai ištįsta. Daigai užauga per 30-45 dienas. Jei agurkai bus auginami pavasariniuose šiltnamiuose, inspektuose ar po plėveline priedanga, sėklos sėjamos pries 4 savaites iki sodinimo, kad tuo metu daigai turėtų 3-4 lapelius.

Agurkams dirva turi būti gerai patręšta organinėmis trąšomis, t.y mėšlu ar kompostu (1kv.m. apie 20-30 kg). Priklausomai nuo veislės šiltnamiuose agurkai sodinami eilėmis per 1-0,7 m, o tarp daigų paliekamas 0,3-0,25 m pločio tarpas.

Auginami vertikaliai, kaip ir pomidorai, vyniojant stiebą apie ištemptą špagatą. Jei šaknys išlenda į dirvos paviršių, jas reikia užberti kompostu.

Kaip agurkus genėti ar juos formuoti, priklauso nuo veislės. Ilgavaisių agurkų apatinėje stiebo dalyje iki 50 cm nugnybiami visi šoniniai ūgliai, kol jie ne ilgesni kaip 3-5 cm. Nuskinami ir žiedų butonai (pradmenys). Iki 1 m ir aukščiau šoniniai ūgliai nugnybiami virš antrojo lapo, paliekant dvi užuomazgas. Vėliau šoniniai ūgliai nugnybiami virš trečiojo ar ketvirtojo lapo. Kai stiebas praauga vielą, palenkiamas ir pririšamas prie jos, kad augtų žemyn. Trumpavaisių agurkų veislių šoninių šakų ūgliai ir žiedų butonai nuskabomi virš trečiųjų ar penktųjų lapų pažastų. Iki 1 m ant šoninių šakų paliekama po 1-2 lapus ir tiek pat užuomazgų, iki 2,2 m – po 2-3 lapus ir tiek pat užuomazgų. Pasiekusi vielą viršūnė nuleidžiama žemyn ir likus 70 cm iki dirvos paviršiaus nugnybiama. Kai kurioms naujoms, ypač hibridinėms, veislėms toks genėjimas nebūtinas.

agurkai2

Temperatūra agurkams dieną turi būti 22-26 C, naktį – 18-20 C. Kad saulėtomis dienomis nebūtų per karšta, šiltnamio danga aptaškoma kreidos tirpalu. Agurkai nemėgsta skersvėjų, todėl šiltnamis vėdinamas tik iš vienos pusės, kur nepučia vėjas. Papildomai tręšiama kas 7-10 dienų: susiformavus užuomazgoms 10 l ištirpinama 15 g amonio salietros, 30 g superfosfato, 15 g kalio sulfato, vaisiams augant – dvigubai tiek (30-60-30).

Laistoma šiltu vandeniu (purškiama ir ant lapų). Pirmoje dienos pusėje, kad Iki vakaro apdžiūtų lapai. Dirva neturi išdžiūti, nes trūkstant drėgmės, vaisiai būna kartūs. Santykinis oro drėgnumas – apie 85%




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top