Home
You Are Here: Home » Daržininkystė » Kalifornijos sliekai

Kalifornijos sliekai




Kalifornijos sliekai –  tai labai vertinami sliekai, kurie perdirbami mėšlą, pagamina biohumusą, kuris yra daug kartu veiksmingesnis nei kitos trąšos. Paskaičiuota, jog norint patręšti dirvą mėšlu, reikėtų apie 30-60 tonų mėšlo, tuo tarpu Kalifornijos sliekų perdirbto humuso pakaktų apie  2-4 tonų. Sliekas – gyvas sutvėrimas, kad jis gerai  jaustųsi, daug valgytų ir daugintųsi, labai svarbu tinkama drėgmė, šiluma, tamsa ir maistas, pabandykime visą tai aptarti.

Sliekų darbo vieta – mėšlas, perpuvę šiaudai, lapai, virtuvės bei kitokios atliekos. Būtent šias atliekas raudonieji Kalifornijos sliekai perdirbdami gamina biohumusą. Ši trąša vertinama ne dėl to, jog įdomiai skamba. Ši trąša turtinga biologiškai aktyviomis medžiagomis, mikroflora, makro- ir mikroelementais, antibiotikais bei fermentais, todėl tinkamai naudojant soduose, daržuose ar gėlynuose daigai greitai prigyja, sėklos greičiau dygsta, augalai geriau auga ir dera.

Biohumuso nauda:

  • Greitai atkuria dirvožemio gyvybingumą;
  • Stabdo įvairių ligų plitimą;
  • Gerina agrochemines bei biologines dirvožemio savybes.

 

Trumpai susipažinkime su Kalifornijos sliekais. Šie sliekai esti 6–8 cm ilgio, sveria apie 0,8–1 g. Jauni sliekai yra baltos spalvos, kuomet suauga, tai įvyksta 15-20-ąją dieną, slieko spalva kinta, jis įgyja raudoną spalvą. Vos tik išsiritęs sliekas jau pats savarankiškai sugeba maitintis, minta organinėmis sultimis bei mikroorganizmais. Kiek paaugę, maždaug link 90 dienos, gali pradėti daugintis. Nustoja sliekai augti sulaukę septynių mėnesių, tuomet jų ilgis siekia apie 6–8 cm. Šių sliekų gyvenimo trukmė gali tęstis net iki 16 metų. Intensyviau veisiasi Kalifornijos sliekai pavasarį ir rudenį, kuomet oras yra pats tinkamiausias. Tinkamiausia temperatūra jų veiklai 15-25 OC, tuomet jie per parą suėda dvigubai daugiau nei patys sveria.

Kalifornijos sliekai

Galime teigti, jog Kalifornijos sliekai nereikalauja ypatingos priežiūros, tik svarbu, jog jie niekuomet nebadautų. Sliekams tinka beveik visos atliekos nuo stalo, netinka mėsos, pieno bei sūrūs maisto produktai. Būtina pasirūpinti, jog atliekų tarpe būtų kiaušinių lukštai, mat sliekams rūgšti aplinka yra žalinga. Taip pat galima įterpti popierinių produktų: popierinių rankšluosčių, servetėlių, tualetinio popieriaus. Sliekai nepakenčia drėgmės – jie sunyksta. Negerai ir per sausos atliekos, todėl karštomis dienomis kompostą reikia laistyti.

Jei Jums reikia daug komposto, rekomenduojame sliekus apgyvendinti erdvesnėje komposto dėžėje. Dėžę derėtų paskirstyti į tris dalis – vienoje dalyje dedamos atliekos, antroje dalyje sliekų dirbtuvė, kurioje perdirba, na, o trečioje laikomas jau pagamintas biohumusas. Kuomet sliekai pabaigia darbą, jie turėtų atsirasti komposto paviršiuje, tuomet uždėkite šviežios žolės ar mėšlo sluoksnį, kuris atliks narvelio funkciją ir galėsite perkelti į kitą komposto dėžės dalį. Taip iš dalies į dalį migruoja Kalifornijos sliekai.

Jei visgi humuso kiekio nereikia labai didelio, galima sliekus apgyvendinti ir mažose talpyklose, pavyzdžiui, medinėse talpyklose, akytuose krepšiuose, tinklinės smulkių akių vielos dėžėse. Talpyklų šonuose išgręžiamos skylės, jog oras galėtų lengvai cirkuliuoti.

Kalifornijos sliekai

Talpyklų įrengimas. Kad ir kokio tipo talpyklą pasirinktumėte, jų dugnus derėtų iškloti samanomis arba durpėmis. Dugnas turėtų būti su skylutėmis, jog drėgmei atsiradus galėtų ištekėti. Taip pat svarbu talpyklos dugną aptraukti smulkiu metaliniu tinklu, nes sliekai bijo kurmių. Geriausia vieta laikyti talpyklą – medžių pavėsis. Nereikia pamiršti, jog maisto bei kitas atliekas retkarčiais reikia palaistyti. Sliekų veikla sparti: po mėnesio jiems reikia naujo maisto, o į naują vietą perkeliami kas 45- 60 d.

Atkeliavus šaltajam sezonui, sliekus galima palikti toje pačioje komposto dėžėje, tačiau tuomet reikia pasirūpinti, jog jie nesušaltų. Kalifornijos sliekai bijo šalčio, todėl derėtų gerai komposto dėžę uždengti šiaudais ar polietileno plėvele. Tačiau patikimesnis būdas išsaugoti sliekus – laikyti juos mediniame kubile ar kitame inde rūsyje. Kubilo ar indo dugnas turėtų būti skylėtas, o jis pats įstatytas į nekiaurą ir didesnę talpyklą. Taip laikomus sliekus reikia šerti.

Štai, trumpai, bet tikimės, jog aiškiai aptarėme Kalifornijos sliekų augimą. Tikimės, jog jei dar nepradėjote jų auginti, tai suskubsite, o jei jau auginate, praturtinote žinias. Linkime sėkmės ir kuo daugiau natūralaus biohumuso.


 




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top