Home
You Are Here: Home » Auginimas » Moliūgų auginimas

Moliūgų auginimas




Moliūgas – tai vienmetis žolinis augalas,turinis labai didelius vaisius, kurie sveria per 20 kg.  Dažniausiai moliūgai skirstomi į 3 grupes: kietažievius, didžiuosius ir kvapiuosius. Lietuvoje plačiausiai paplitę ankstyvieji moliūgai. Šiuos vaisius galime vartoti žalius, virtus, keptus ar troškintus, raugintus, konservuotus, o jų sultys labai vertinamos, mat naudojamos liaudies medicinoje nuo įvairių sveikatos sutrikimų. Taigi, prisiminkime daugiau apie šį plačiai naudojama augalą.

Kaip jau žinome, šie vaisiai skirstomi į 3 grupes: kietažievius, didžiuosius, kvapiuosius. Kietažieviai patys ankstyviausi, subręsta per 4 mėnesius, derlingi, tačiau skoniu nusileidžia kitoms rūšims. Didieji moliūgai yra patys didžiausi, gali užauginti vaisius net iki 70 kg svorio, o ir vaisiai kur kas minkštesni ir skanesni už pastarąjį. Na ir patys įdomiausi moliūgai – kvapieji, ši grupė užaugina įvairių formų ir spalvų vaisius, kurie užauga vėliausiai. Šių moliūgų vaisiai gali išsilaikyti ilgiausiai.

Moliūgų auginimas

Moliūgai nėra labai jautrūs, todėl tinka  visų rūšių dirvos, bet norint užauginti didesnį derlių patartina apgyvendinti šį augalą gerai patręštoje, nerūgščioje, puresnėje,  greitai įšylančioje dirvoje. Moliūgams patinka atviros, saulėtos ir nuo didelio vėjo apsaugotos vietos, optimaliausia temperatūra yra apie 26 °C. Moliūgus galime sodinti visur: prie pietinių sienų, prie mėšlo krūvos ar saulėtame kampelyje. Idealu, jei moliūgus auginsime po daugiamečių žolių,  kopūstų, bulvių, javų, tačiau negalima auginti ten, kur augo agurkai, cukinijos ar patisonai, nes gali susirgti ar sulaukti kenkėjų.

Moliūgai labiausiai jautrūs šalnoms, todėl sėjami vėlai, kuomet dirvos temperatūra būna apie 13 °C, galima ir kitaip nuspręsti, kada galime sodinti – vos tik ėmus žydėti paprastajai alyvai. Prieš sodinant rekomenduojama išpurenti dirvą ir palieti šiltu vandeniu. Į šaltą dirvą pasėjus moliūgus, rizikuojame jog jie supus. Duobutės sėkloms daromos kas 1 m., 5 – 6 cm gylio, į jas įdedame 2 – 4 sėklas ir užverčiame puria žeme. Pasėjus patartina uždengti plėvele maždaug mėnesiui. Moliūgai greičiau sudygsta pasėjus pamirkytas sėklas, tačiau jas galime sodinti tik į drėgną dirvą. Gegužės pradžioje galime sodinti  ir į šiltadaržius ar  kambaryje. Vos tik susiformavus 2 – 3 lapams, palikite tik po vieną stipriausią daigą ir moliūgo daigus reikia pradėti pratinti prie lauko sąlygų, paskui persodinti į dirvą lygiai taip pat ,kaip ir sėjant.

Moliūgų auginimas

Vienas augalas gali išauginti tik 3 vaisius, todėl pagrindinio stiebo viršūnę nugnybam, kuomet pasiekia 1,4 m., palikti turime 2 šoninius ūglius po 60 cm. Svarbu žinoti, jei norite, kad vaisiai greičiau sunoktų, paliktus ūglius reikia prismeigti prie žemės ir apipilti žemės sluoksniu. Patartina po kiekvienu vaisiumi padėti medinę lentelę, šieną ar stiklą. Būtina derėjimo metu gausiai laistyti, mat augalas didelis ir sugeria daug vandens. Vegetacijos metu patartina moliūgus tręšti 3 kartus, vidutiniškai kas 15 – 17 dienų. Laistyti ir tręšti galima tik šiltu oru, antraip laistymas neturės jokios naudos, nes augalas neįsisavins.

Moliūgai derlius nuimamas prieš šalnas. Patikrinti ar vaisius tinkamai sunokęs pakanka nagu paspausti moliūgo odelę ir jei žymių nelieka – vaisius sunokęs. Vaisiai skinami tik saulėtą dieną, dažniausiai rugsėjo pabaigoje. Vaisiai pjaunami paliekant 10-15 cm kotelį, jis padeda ilgiau išsilaikyti. Patartina nuskynus laikyti gerai vėdinamoje patalpoje, kurioje apie 3 °C temperatūra, jie išsilaiko vidutiniškai iki gegužės mėnesio. Na, belieka palinkėti gero derliaus ir užauginti didelius bei skanius moliūgus!




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top