Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Chrizantemos

Chrizantemos




Chrizantemos daugeliui asocijuojasi su kapų puošyba, vėlinėmis. Šios gėlės pražysta vėlai rudenį, kuomet dauguma kitų augalų jau nyra į žiemos poilsį. Turbūt dėl to jos taip ir išpopuliarėjo kaip vėlinių bei kapų gėlės, nors puikiai puošia ir daug džiugiau nusiteikusius sodus bei privačių namų kiemus.

Chrizantemos atkeliavusios iš tolimųjų rytų – Kinijos, vėliau paplitusios ir puikiai vertintos Japonijoje, Korėjoje. O Europą jos pasiekė vos prieš kelis šimtus metus, pažodžiui jų pavadinimas reiškia auksinė gėlė. Tikra garbė auginti auksą savo gėlyne, tiesa? Tiesa, selekcininkai tiek padirbėję (išvesta tūkstančiai chrizantemų veislių), kad to aukso spalvų būna pačių įvairiausių – nuo baltos per visas spalvas iki visai tamsių žiedynų. Išradingai žaidžiant su skirtingomis veislėmis galima gėlyne netgi piešinius piešti.

Chrizantemos

Lietuvoje auginamos vienmetės arba daugiametės chrizantemos, pastarųjų stiebai jau medėja. Vienmetės chrizantemos leidžia lengviau atnaujinti savo gėlyno spalvas, tačiau reikalauja šiek tiek daugiau priežiūros – vis tik kasmet reikia ir pasodinti, ir iškasti.

Chrizantemų žydėjimų metas – ruduo. Priklausomai nuo veislių bei kaip sekėsi augti vasarą, jos pražysta nuo rugsėjo iki lapkričio, kai kuriais atvejais dar gruodžio mėnesį galima džiaugtis savų chrizantemų žiedais. Tai puiki gėlė tiems, kurie nori kuo ilgiau savo kieme turėti žiedų – kai dauguma augalų jau žiemoja, chrizantemos žydi ir džiugina.

Išsiskiria du pagrindiniai chrizantemų tipai – tai stambiažiedės, aukštos ir puošnios, bei smulkiažiedės, gerokai smulkesnės, dažnai turinčios ne po vieną žiedyną (čia, tiesą sakant, labiau nuo priežiūros priklauso). Pastarosios – populiariausios kiemuose bei gėlynuose, na stambiažiedės gerokai lepesnės, paprastai specialiai pardavimui auginamos šiltnamiuose ir kruopščiai prižiūrimos.

Chrizantemos

Chrizantemų auginimas

Chrizantemos mėgsta derlingą, šiek tiek rūgščią dirvą. Patogu jas sodinti patręštose durpėse. Galima tręšti specialiomis trąšomis, galima tiesiog durpes permaišyti su kompostu. Jei norite sodinti tiesiog į žemę tokią, kokia ji yra jūsų numatytoje vietoje, vis tiek nepagailėkite kastuvo komposto, o jei tai smėlis ar priesmėlis – nepakenks ir mėšlas.

Chrizantemas galima sodinti tiesiog iš sėklų (ko gero patogiausias būdas), tačiau galima ir daigeliais, gavus kur nors pas kaimynus. Su keliais lapeliais nuskintas ir į vandenį pamerktas ūglys išleidžia šaknis jau per kelias savaites. Galima chrizantemas dauginti ir atlankomis.

Šios gėlės mėgsta drėgmę, tad vasaros metu, jei norite puošnesnių žiedų, teks dažnokai jas laistyti. Jei sausa, rekomenduojama laistyti netgi kasdien. Na, o jei nesigauna, greičiausiai tiesiog turėsite smulkesnius žiedus, augalas ims medėti, bus silpnesnis.

Vasarą, kol auga vegetatyvinės chrizantemų dalys, verta kas kelias savaites paskabyti viršūnėlę – susiformuos vešlesnis, tvirtesnis krūmas. Na o jei bandote išauginti stambiažiedę chrizantemą, augimo metu reikia šalinti visus šoninius ūglius, paliekant viena stiebą su vienu žiedu ant jo. Būtent taip daroma pramoniniuose ūkiuose, kur nuskintos didžiažiedės chrizantemos atvežamos į miestus ir miestelius pardavimui.

Chrizantema

Chrizantema – puošni, nelabai reikli (tik derlinga žemė ir pakankamai drėgmės) gėlė, turinti auksinį vardą bei gražius, vėlai pražystančius žiedynus. Bent vieną kitą šių gėlių krūmelį tikrai verta turėti savo gėlyne.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top