Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Kaktusų auginimas ir priežiūra

Kaktusų auginimas ir priežiūra




Kaktusai – tai sukulentiniai augalai, kurie savo stiebuose kaupia vandenį. Ant stiebų auga pakitę lapai, kuriuos vadiname dygliais, jie – epidermio išaugos. Kaktuso dygliai atlieka apsauginę funkciją: saugo nuo augalėdžių gyvūnų ir nuo ryškių saulės spindulių. Nors kaktusai atkeliavę iš šiltųjų kraštų, tačiau net žiemą nenuskursta, žinoma, jei yra tinkamai prižiūrimi – neperlaistomi ir gauna pakankamai šviesos. Pas mus kaktusai auginami šiltnamiuose ir kambariuose, kaip originalūs dekoratyviniai augalai. Taigi, pabandykime susipažinti su kaktusų auginimu.

Kaktusų auginimas

Kaktusai auga nuo Magelano sąsiaurio iki Kanados, todėl nieko keisto, jog žemės sudėtis kiekvienoje vietovėje vis kitokia. Bendro recepto kaip paruošti žemę kaktusams nėra, tačiau visiems kaktusams žemė turi būti lengva, akyta, kad vanduo greitai prasisunktų, mat kaktusai netoleruoja, kuomet žemėje laikosi vanduo. Geriausiai jiems tinka lapinė, velėninė žemė (2 – 3 metų pūdinys) ir stambus upės smėlis.

Ruošiant kaktusams pagrindinį žemių mišinį, imama lygiomis dalimis lapinės, velėninės žemės ir smėlio, pridedant medžio anglies gabalėlių, kurie apsaugo nuo puvimo, grūstų plytų. 1 kibirui paruoštos žemės pridedama 20 g superfosfato, 5 g kalio chlorido ir viskas gerai sumaišoma. Žemės turi būti drėgna. Sausa žemė sudrėkinama, bet ji neturi būti šlapia. Paėmus saują žemės ir sugniaužus kumštyje, ji turi lengvai subyrėti.

Kaktusų auginimas

Į tokią žemę jau galima persodinti arba sodinti kaktusus. Kaktusai veisiami sėklomis, stiebiniais ūgliais „vaikučiais” ir skiepijimu. Sėklos sėjamos kovo—balandžio mėnesiais, o stiebiniais ūgliais ir vaikučiais kaktusai veisiami pavasarį arba vasaros pradžioje.

 

Dauginimas:
  • Sėklomis: Daiginama dauginimo dėžėje, 25—30° temperatūroje. Kai pasirodo daigai, vazonėliai pernešami į šviesią vietą, tačiau kur saulės ne per daugiausiai. Daigai pikuojami, kai pradeda augti dygliai. Pikuojama mediniu pincetu ir smaigeliu. Žemės nuo šaknelių nukratyti negalima. Pikuojama 2 kartus per vasarą. Išpikuoti daigai statomi į pusiau užpavėsintą vietą ir pirmą dieną nelaistomi.
  • Stiebiniais ūgliais: naudojame viršutinius ūglius. Jie nupjaunami aštriu peiliu. Motininio kaktuso žaizdos apibarstomos medžio anglies milteliais ir apdžiovinamos saulėje. Nuplautos stiebų viršūnės 5—7 dienas laikomos sausoje patalpoje, kol žaizdos apdžiūsta ir apsitraukia skaidria plėvele. Po to ūgliai sodinami į paruoštą žemę 1 cm gyliu ir, kad neišvirstų, pririšami prie kuoliukų.
  • Vaikučiais: naudojame nuo motininio augalo atskirtus kaktusiukus. Žemė drėkinama retai ir saikingai. Vazonėliai pridengiami stiklais. Vėliau nuo įsišaknijusių „vaikučių” stiklai nuimami.

 

Kaktusų priežiūra:
  • Jeigu kaktusai žiemoja šaltai, jų beveik nereikia laistyti. Esant 8 – 10 °C temperatūrai, lapkričio, gruodžio ir sausio mėnesiais jų galima visai nelaistyti, jei temperatūra siekia 15 ° C, rekomenduojama negausiai palieti kas dvi savaites.
  • Vasarą ant kaktusų patekęs vanduo greitai išdžiūva ir todėl jis nežalingas, o žiemą gali sukelti puvimą.
  • Jeigu žiemą kaktusai nepailsi, o auga, jų auginiai ištįsta ir praranda normalią formą, netenka dekoratyvinės vertės ir vasarą nežydi. Tokius ištįstus auginius reikia pašalinti.
  • Pavasarį laistyti kaktusus pradedama labai atsargiai. Tuos kaktusus, kurie ūgtelėjo, galima laistyti gausiau.
  • Vasarą kasdien, ypač po karštos dienos, kaktusus reikia gausiai palaistyti, o rytą iš purkštuvo apipurkšti drungnu vandeniu.
  • Geriausia kaktusus laistyti lietaus arba neužterštos upės vandeniu, o žiemą – ištirpintu sniegu. Vanduo turi būti šiltesnis už kambario orą.
  • Vasarą kaktusus galima laikyti balkone, bet jei jo nėra, ne bėda, galima laikyti ir kambaryje, bet atminkit, kaktusai – šviesą mėgstantys augalai. Atimti iš jų saulę – tas pat, kas iš žuvų – vandenį.

Kaktusų auginimas

Jeigu kaktusus persodiname kas metus ir duodame jiems reikalingą žemės mišinį, jų papildomai tręšti nereikia. Tačiau tuo atveju, kai dėl kokių nors priežasčių jie liko nepersodinti, kartą per dvi savaites vasarą galima juos palaistyti trąša, kurią rekomenduoja chemikas G. Kadatskis (vienam litrui vandens imama 1 g mišinio): 40 g kalio salietros, 25 g kalio dihidrofosfato, 15g 20 % superfosfato, 10 g kalio sulfato, 9 g kalio chlorido, 1 g magnio sulfato.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top