Home
You Are Here: Home » Auginimas » Krokai

Krokai




Krokai – vilkdalginių šeimos augalas, užaugantis iki 30 cm aukščio. Krokai gražiai žydi įvairiomis spalvomis, tad mėgstami auginti soduose ir aplink namus. Krokų tėvynė yra Viduržemio jūros regionas. Šiandien krokai labai paplitę, jų yra išvesta daugybė veislių. Tikrieji krokai žydi spalio mėnesį, skleidžia violetinius žiedus. Norint turėti spalvotą darželį, rinksimės kelių skirtingų veislių krokus.

Dauguma auginamų krokų veislių yra dekoratyvinės. Tad įvairūs krokai gali žydėti nuo pavasario iki vėlyvo rudens. Nuo to priklauso ir jų sodinimo metas. Pavyzdžiui, vėliausiai pražysiančius krokus į žemę sodiname tik liepos ar rugpjūčio mėnesį, kada kitų veislių krokai jau būna seniai nužydėję.

Krokai

Kroko žiedas

Šiek tiek istorijos

Kadangi krokai yra kilę iš Viduržemio jūros regiono, tad ir daugiausia istorijos žinome iš šių kraštų. Štai senovės graikai kroką laikė laimės simboliu ir deivės Auroros gėle. Maža to, krokas yra minimas ir Senajame testamente, o taip pat ir egiptiečių ir žydų raštuose. Graikų mitologijoje, Krokas buvo dievas, kurį netyčia nužudė jo draugas Hermis. Iš čia ir kildinamas kroko vardas.

Krokų auginimas

Krokai nėra lepūs dirvožemiui, tačiau blogai dera įmirkusiose ir sunkaus grunto dirvose. Esant sunkiems gruntams, galima į juos įmaišyti smėlio ar pelenų, taip krokai geriau augs. Jei norime auginti pavasarinius krokus, ieškome vietos, kuri sode šilčiausia, tai galima nustatyti pagal sniego tirpimą. Paprastai krokai sodinami kiek aukštesnėse vietose. Jei norite užauginti tam tikrą spalvų gamą, ar turėti pereinančių spalvų krokus, nusipirkite įvairių veislių krokų ir pagal spalvas susodinkite, taip kaip norite. Gėlėms pražydus, džiaugsitės jų spalvingumu.

Krokai

Žydintys krokai

Krokus sodiname 3 svogūnėlių aukščio gylyje, jei sodiname į sunkų gruntą – 2 svogūnėlių aukščio gylyje. Tarpus tarp sodinukų paliekame 10 cm. Jei sodinsite dalį krokų keliomis dienomis vėliau, nužydėjus vieniems krokams, pražys kiti.

Norint turėti gražius, sveikus krokus, juos reiktų kas 3 – 5 metus iškasti. Kas 5 metus krokus reikia persodinti į kitą vietą. Rudeniniai krokai iškasami vasaros mėnesiais, pavasariniai – liepą – rugsėjį. Iškastus svogūnėlius laikome iki 20 laipsnių temperatūroje, kad nesuvystų. Norint džiaugtis krokais žiemos metu, jie auginami vazonuose. Pradžioje svogūnėliai kelias dienas džiovinami kambaryje, tuomet 5 – 10 laipsnių temperatūroje. Padžiovinus, suvyniojame svogūnėlius į popierių ir paliekame 3 – 4 savaitėms. Pasodinus krokus, juos palaistome ir padedame į šaldytuvą. Jiems išaugus iki 5 cm aukščio, pastatome ten, kur šviesu ir šilta. Jei norime ilgo žydėjimo, krokams reikia laikyti 10 – 15 laipsnių temperatūroje. Tokiu atveju krokai žydės 1 – 3 savaites.

Krokai

Krokų purkos

Kroko panaudojimas

Krokų purkos yra naudingi žmogui augalai. Jos naudojamos kaip vaistai ir kaip prieskoniai (apie tai straipsnio apačioje). Anksčiau liaudies medicinoje krokai buvo vartojami kaip tonizuojantis vaistas, taip pat gydydavo geltą, pabrinkimus, hemorojų. Purkos vartotos ir skrandžio bei žarnyno ligoms gydyti, skausmui mažinti. Taip pat kroko purkų nuoviru gydomas bronchitas, pūliuojančios žaizdos. Be to, krokas žinomas ir kaip vienas seniausių natūralių augalinių dažų.

Šafranas

Šafranas žinomas kaip brangiausias prieskonis pasaulyje, tačiau šafranu vadinamas ir tikrais krokas iš kurio purkų ir gaminamas šis prieskonis. Be prieskonių, šafranas naudojamas ir medicinoje bei parfumerijoje. Kodėl jis toks brangus? Ogi todėl, kad vienam kilogramui šafrano prieskonių reikia surinkti purkas nuo 200 000 krokų žiedų.

Šafrano prieskoniais skaninami ryžiai, mėsa, sriubos, žuvis, taip pat šafranu dažomi ir patiekalai iš miltų, mat šafranas turi gelsvą spalvą ir aromatinių savybių. Norint išgauti dar geresnį skonį, šafranų purkos prieš naudojimą pamirkomos piene. Šafrano prieskoniai turi kartų skonį, todėl jų vartojama nedaug.

Krokai

Šafrano prieskoniai




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top