Home
You Are Here: Home » Auginimas » Levandų auginimas

Levandų auginimas




Tikroji levandų tėvynė yra Viduržemio jūros regionas, tačiau kaip ir daugelis augalų – ji išplito ir auginama vos ne kiekvienoje pasaulio šalyje. Levanda – tai daugiametis augalas, nuolat žaliuojantis ir žydintis melsvais ir violetiniais žiedais, o ūgis vidutiniškai pasiekia 55 – 70 centimetrų aukštį. Šis augalas ne tik auginamas gražios formos, mat augalas užaugina spalvingus butonus ir vaisius, gražiai žydi, tačiau žiedai plačiai naudojami kosmetikoje, kulinarijoje, o ypač pasižymi savo gydomosiomis savybėmis. Levandą iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sunku užauginti, bet tikrai tai nėra sunku, tad pabandykime kartu apie jas daugiau sužinoti.

Levandų auginimas

Svarbiausia pasirinkti Lietuvos klimatui tinkančią rūšį, mat levandų yra apie 30 rūšių ir ne visos mums tinkamos. Mūsų krašte labiausiai tinka auginti šalčiui atsparias levandas, antraip nebus galima palikti jų žiemoti, o iškasus turėsime jas laikyti šiltoje patalpoje. Taigi, mūsų kraštui labiausiai tinkanti levanda – Lavandula angustifolia– tikroji levanda. Ši levanda ne tokia jautri šalnomis, žinoma, gali taip pat truputi nušalti, tačiau visuomet galime apgenėti, o krūmelis greitai atželia.

Tikrosios levandos dauginamos dvejopai: sėklomis arba vegetatyviškai. Geriausiai auga atviroje, saulėtoje, šiltoje, nevėjingoje, šiek tiek kalkingoje vietoje, būtina puri ir vandeniui pralaidi dirva, antraip augalas gali sunykti. Rekomenduojama sėti rudenį, t.y. spalio – lapkričio mėnesiais. Levandas reikia sodinti ne tankesniu nei 50×50 cm tarpais, mat kerai labai šakojasi. Sėjama į 1-1,5cm gylio griovelius. Patariama tikrąsias levandas sodinti šalia rožių, nes suintensyvėjęs kvapas nubaido kenkėjus, o jei norite turėti gražesni augalą, auginkite grupėmis.

Levandos

Augalus retinti galime pavasarį, o jei meteorologinės sąlygos neleidžia – iki liepos mėnesio.  Levanda žydėti pradeda tik antraisiais augimo metais maždaug birželio mėnesi. Levandas nesunkiai galime pasidauginti, jas dauginame panašiai kaip serbentus – prilenkite šakelę prie žemės ir apkaskite žeme, po metų ji bus jau sušaknimis. Geriausia genėti po žydėjimo, nupjaunant maždaug iki trečdalio, kad susiformuotų tankus krūmas. Negalima nupjauti per daug, nes nespėjęs sumedėti augalas gali nušalti, būtina augalą bent truputį apdengti žiemai, o pavasarį sudžiuvusias šakeles nugenėti. Levandas vienoje vietoje galima auginti iki 10 metų.

Tikroji levanda yra vaistinis augalas, tačiau turi ir prieskoninių savybių. Dažniausiai naudojame žiedus, o kartais ir lapus. Žiedus reikia pjauti masinio žydėjimo metu, nes manoma, kad tuo metu jie turi daugiausia eterinio aliejaus. Patariama nupjauti 10–12 centimetrų levandų žiedkočius, nuo jų nugnybti šio augalo lapus ir žiedus.Nugnybtus žiedus reikia gerai išdžiovinti ir laikyti sausoje patalpoje. Na, o išdžiovinę, manome, tikrai rasite kur panaudoti: medicinoje, muilo gamyboje, kulinarijoje, o gal net kaip dekoracija.

levanda




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top