Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Šalavijas

Šalavijas




Šis augalas yra kilęs iš Viduržemio jūros regiono. Lietuvoje ir pasaulyje šalavijas žinomas kaip gydantis augalas. Ir nieko keisto – juk jo vardas, išvertus iš lotynų kalbos reiškia gydymą. Šis augalas jau buvo žinomas ir naudojamas dar Antikos laikais. Iki šių dienų šalavijas išplito visame pasaulyje.

Šalavijo stiebas siekia iki 1 metro aukštį. Tačiau dažniau pasitaiko pusmetrio aukščio augalai. Žiedai – violetiniai, mėlyni, ryškūs, todėl praeinant pro šalaviją, jo pastebėti tiesiog neįmanoma. Šis augalas žydi birželio – liepos mėnesiais. Šalavijo lapai pailgi, kiek susiraukšlėję, plaukuoti. Augalas turi ir vaisius – juodus riešutėlius, kurie subręsta rugsėjį.

salavijas1

 

Šalavijas dauginasi sėklomis. Šis augalas mėgsta šiltas saulėtas vietas. Auga priesmėlio, priemolio dirvožemiuose. Šis augalas gerai pakenčia sausras, tačiau yra jautrus per didelei drėgmei. Auginant šalavijus sode, žiemą, jei nėra sniego, juos reikia apsaugoti – uždengti, kad nenušaltų.

Šalavijo naudojimas medicinoje

Kadangi šalavijas geriausiai žinomas kaip vaistinis augalas, pakalbėkime, kaip jį galima būtų panaudoti. Renkami yra šalavijų lapai ar kasamos šaknys. Lapus renkame vos prasidėjus augalo žydėjimui. Juos išdžiovinti reikia pavėsyje, gerai vėdinant. Taip pat galima džiovinti ir džiovykloje, tačiau ne aukštesnėje kaip 35 laipsnių temperatūroje.

 

Šalavijo lapuose yra salvino, žinomo kaip natūralus antibiotikas, dėl to šalavijas turi antiseptinių savybių. Iš lapų dažnai verdami nuovirai, kuriuo gydomi uždegimai, dezinfekuojama. Taip pat lapų nuoviru gydoma angina, kvėpavimo ligos, burnos pažeidimai, taip pat ir stomatitas, osteoporozė, radikulitas, plaukų slinkimas – pritaikymas, kone begalinis. Sausų šalavijų lapų aromatas netgi mažina kraujospūdį.

Šalavijo vonios ir eteriniai aliejai taip pat turi gydomąjį poveikį. Pavyzdžiui, eteriniai aliejai geba prasiskverbti pro paviršinius odos sluoksnius ir atstatyti kraujagyslių ir odos refleksus. Augalo vonios naudojamos sergant žvyneline liga. Kai kuriose šalyse šalavijo vonios ir preparatai naudojami kaip bendrai organizmą stiprinantys vaistai. Na o šalavijo šaknys turi chinoninių medžiagų, kurios pasižymi antimikrobiniu, priešuždegiminiu poveikiu. Šaknų preparatais gydomas artritas, mastitas, limfmazgių uždegimai.

Dauguma augalų, naudojamų medicinoje, yra pritaikomi ir kulinarijoje. Ne išimtis ir šalavijas. Štai aromatingais augalo žiedais gali paskaninti salotas, sūrius, net konditerijos gaminius. Taip pat šalavijo žiedus galima naudoti ir stipresniųjų gėrimų gamyboje, arbatoms, tabakui paskaninti, suteikti aromato. Šalavijo dalys naudojamas ir kosmetikoje – būtent dėl malonaus aromato.

Geriausiai šalavijo lapai ar žiedai veiks jei bus vartojami švieži. Tačiau jei norite tiesiog paskaninti ar paįvairinti savo mitybą, galite naudoti ir džiovintas augalo dalis. Šalavijus galima naudoti kaip prieskonį – pabarstyti ant kepinių, picos, kiaušinienės, keptų bulvių. Galima šalaviją susmulkinti ir sumaišytu su įvairiais padažais. Taip pat šalavijas tiks pagardinti žuvies ir mėsos patiekalams. Pritaikymas – kone begalinis, tereikia turėti fantazijos.salavijas2

Įdomybės

Senovės Graikijoje šalavijas buvo žinomas kaipo šventas augalas. Kitose šalyse šalavijo moterys spausdavo ir gerdavo šalavijo sultis, norėdamos pastoti. O štai druidai tikėjo, jog šalavijas gali padėti nuspėti ateitį ir kad šis augalas yra turi ryšį su pomirtiniu pasauliu. Nors daug tokių tikėjimų yra nebepritaikomi šiandien, tačiau dalis senųjų žynių surinktos informacijos yra teisinga ir naudojama iki šiandien.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top