Home
You Are Here: Home » Įdomybės » Kadagys

Kadagys




Kadagį miške tikriausiai esame matę kiekvienas. Dažnai tai neaukštas spygliuotas krūmas, auginantis nedidelius mėlynus kankorėžėlius (uogas). Lietuvoje turime vieną kadagių rūšį, tačiau kai kurie žmonės augina ir dekoratyvines kadagių rūšis. Paprastasis kadagys, kuris auga natūraliai Lietuvos miškuose, negali pakęsti užteršto oro, taigi iš aplink augančių kadagių, galima spręsti, jog oras čia švarus ir neužterštas. Beje, patys kadagiai yra oro švarintojai – jie išskiria daug fitoncidų – lakiųjų medžiagų, kurios naikina mikrobus. Tad būdami miške, kur aplink gausu kadagių, galite būti įsitikinęs, jog kvėpuojate švariu oru ir galite „prasivalyti“ plaučius.

kadagys2

Paprastasis kadagys

Augimas. Nors kadagiai paprastai užauga iki kelių metrų aukščio, Lietuvoje yra rastas ne vienas kadagys siekiantis 10 – 12 metrų aukštį. Tai labai lėtai augantis medis – krūmas. Savo įprastą 3 – 5 metrų aukštį pasiekia tik po 50 – ies metų augimo! Per 10 metų kadagys užauga vos pusę metro. Galite įsivaizduoti, kiek laiko ir kantrybės reikia užauginti kad ir nedidelį kadagio krūmelį. Tačiau, taip lėtai besivystantis medis yra ir ilgaamžis. Kadagys gali išgyventi iki 600 metų! Yra žinoma ir atvejis, kai kadagio amžius siekė daugiau kaip 800 metų…

kadagynas Lietuvoje

Kadagynas Lietuvoje

Kadagiai Lietuvoje. Kadagiai yra paplitę visoje Lietuvoje, nors jų pasiskirstymas nėra tolygus. Daugiausia kadagių randama pušynuose – pietų, rytų Lietuvos miškuose. Yra suskaičiuota, kad viename hektare pušyno, galima rasti 800 – 900 kadagių krūmų. Nors kadagiai yra jautrūs užterštumui, tačiau jie puikiai atlaiko tiek šalčius, tiek sausras. Kai kur Lietuvoje galima rasti ištisų kadagynų, pavyzdžiui, Kadagių slėnio botaniniame draustinyje, Kauno rajone. Taip pat kadagynų yra ir Labanoro girioje ir Dzūkijoje.

Kadagio panaudojimas. Ar kadagys gali būti panaudojamas buityje ar medicinoje? BE abejo, taip. Visų pirma, dekoratyviniai kadagiai yra auginami kaip sodo puošmena. Jų įsigyti galima medelynuose ir pasisodinti savo sode. Dar gi, kadagiai yra naudojami ir prieš Velykas – verboms daryti. Surišus kadagio šakele su blindės šakele (auginančią „kačiukus“), galima gauti paprastą tačiau natūralią ir gražią verbą.

kadagys1

Kadagio kankorėžėliai liaudyje vadinami uogomis

Kadagio vaisius galima panaudoti ir virtuvėje. Didelis kankorėžėlių kiekis nėra sveikas žmogui, tačiau mažais kiekiais išdžiovinti kankorėžėliai yra naudojami kaip prieskoniai, taip pat iš jų gaminamos ir prieskoninės arbatos. Be to, degdamos kadagio šakelės išskiria malonų aromatą, dėl ko yra naudojamo ir rūkant mėsą ar žuvį.

Kadagių eterinis aliejus padeda gydyti reumatą, juo tepant skaudančias vietas. Taip pat kadagio eterinį aliejų galima naudoti ir pirtyse. Platesnis kadagio panaudojimas persikelia į pirtį. Mat kai kurie mėgsta ir vantas daryti iš kadagio šakelių – nors vieniems tai nėra priimtina, tačiau kitus spygliai maloniai masažuoja.

4

Kadagio mediena

Kadagio mediena yra tanki, įdomios rausvos spalvos ir turi stiprų kvapą. Kvapas atsiranda dėl medienoje susikaupusių eterinių aliejų ir dervų. Tokia kvepianti mediena anksčiau būdavo naudojama padėkliukams gaminti. Uždėjus įkaitusią keptuvę ant tokio kadaginio padėklo – po kambarį pasklinda malonus eterinių aliejų kvapas. Kadangi kadagio mediena yra ne tik kvapi, bet ir tvirta, ji gali būti naudojama įvairiems įrankiams gaminti, kuriems reikia didelio atsparumo. Prieš tai svarbu kadagio medieną gerai išdžiovinti, patartina ir impregnuoti.

Kadagys tautosakoje. Kadagys minimas ir lietuvių tautosakoje. Žmonės manydavę, jog kadagys saugo nuo velnio, atbaido piktąsias jėgas, manyta kad kadagio šakelė gali apsaugoti ir nuo žaibo. Panašiai kaip ir kadagys, nuo mitinių būtybių žmones saugodavo ir šermukšnis. Tautosakoje kadagys minimas kaip vyriškas medis, taip pat yra siejamas su senais žmonėmis. Beje, kadagio vardas naudojamas dar ir šiais laikais. Pavyzdžiui, Ėglis, nors ir retas vyriškas vardas, tačiau įdomu jog jis reiškia būtent kadagį.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top