Home
You Are Here: Home » Įdomybės » Miškas – ilgalaikė investicija

Miškas – ilgalaikė investicija




Miško turėjimas gali atnešti nemažo pelno. Vieni investuoja į kaupiamuosius ar pensijos fondus, kiti renkasi nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, mišką. Miškas nuo įprasto nekilnojamojo turto (namų, butų) skiriasi tuo, jog jo vertė laikui bėgant paprastai tik auga. To greičiausiai neturėsite, jei investuoti į namus ar butus. Kitas dalykas, dėl ko verta investuoti į mišką, yra tai, jog jam reikia gerokai mažiau priežiūros. Jei butą reikia kartas nuo karto paremontuoti, tai miškas gali savaime augti kelis dešimtmečius, neišleidžiant tam nė cento. Žinoma, neskaitant žemės mokesčio.

Pirkdamas mišką, aš dažniausiai susiduriu su žmonėmis, kurie tą mišką yra paveldėję iš savo giminaičių ar susigrąžinę atkūrus nepriklausomybę. Dažniausiai tokie žmonės ne ką težino apie mišką ir tiesiog nori jį parduoti, kas pasidarytų gražaus pinigo. Toks žmonių žinių trūkumas turi neigiamą pusę. Dažnai, kuomet aš perku mišką, žmonės nori neadekvačiai didelės pinigų sumos. Jie sako, kad jų draugas, uošvis ar kitas giminaitis neseniai pardavė mišką už dvigubai didesnę sumą ir, kad aš nieko nenusimanau. Tačiau jie nesupranta, kad dviejų miškų palyginimas nėra toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Miškas

Miškas

Miško kaina gali būti labai skirtinga. Štai vieni žmonės parduoda drebulyną, o kiti uosyną. Ir abu tikisi gauti tą pačią pinigų sumą. „Juk mačiau skelbimą laikraštyje, kad parduodamas tokio ploto miškas už tokią ir tokią kainą!“ Deja. Miško rūšinė sudėtis daro didelę įtaką jo kainai. Kuomet perku mišką, aš būtinai nuvažiuoju pažiūrėti, kokie medžiai ten auga, ar jie nėra pažeisti, kokia jų branda, paskaičiuoju, kiek ir kokios medienos iš miško galiu gauti. Štai čia vėl prasideda prieštaravimai. Atsiranda koks veikėjas ir sako, kad aš perku mišką už itin mažą kainą. Jie motyvuoja tuo, jog čia yra tiek ir tiek medienos, o ji parduodama už tokią ir tokią kainą. Štai šis žmogus pamiršta įskaičiuoti tai, jog kirsti mišką reikia samdyti brangią techniką. O kur dar miško išvežimas, medienos paruošimas, sandėliavimas ir žmonių samdymas šiems darbams atlikti. Taigi, žmonėms tenka nusiminti, kuomet jie tikisi vienos miško kainos, o aš pirkdamas mišką siūlau visai kitą.

Pušynas

Pušynas

Ir vis dėl to, mišką turi tikrai verta. Kaip minėjau pradžioje, miškas yra ilgalaikis nekilnojamas turtas, kuriam priežiūra praktiškai nereikalinga. Kiek žmonių yra atgavę žemę apleistų pievų pavidalu, kuriose per keliolika ar daugiau metų užauga beržynas ar jaunas pušynas. Tokį plotą jau galima registruoti kaip mišką ir jį sėkmingai parduoti. O kiek rūpesčio reikia įdėti? Praktiškai jokio. Žinoma, šiek tiek reikės pasivaikščioti pas notarą ir registrų centrą ir galiausiai įdėti skelbimą, kad parduodate mišką. Na, dar gerai būtų pasidomėti panašaus miško kaina, kad skelbimas nepralystų pro supirkėjų akis. Ir viskas. Gal pradžioje ir atrodo nemažai pastangų, tačiau vertinant tai, kokius pinigus už šias pastangas gausite, tai padaryti tikrai verta.

Dažnai žmonės manęs klausia, ar parduoti mišką, ar laukti, kol jis dar paaugs ir jo vertė padidės. Į tokį klausimą sunku atsakyti. Miško kaina, žinoma, gali padidėti, tačiau miškas pakankamai lėtai auga ir vertė kinta ne taip greitai. Tad jei esate pasiryžę laukti bent dešimtmetį (jei tai senas miškas) ar bent keletą metų (esant jaunesniam miškui), tuomet palaukti tikrai verta. Gerai yra žinoti, kad kartais superkami ir jauni miškai. Štai kuomet aš perku mišką, visuomet pasižiūriu ir į jaunus, perspektyvius medynus. Jų kaina gal ir bus ne itin didelė, tačiau po dešimtmečio galiu tikėtis nemažos grąžos. Todėl, jei jums skubiai nereikia pinigų, geriau palaukite. Miško kaina bėgant laikui dažniausiai tik kyla, o jį parduoti suspėsite bet kada.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top