Home
You Are Here: Home » Auginimas » Pievagrybių auginimas

Pievagrybių auginimas




Pievagrybiai, arba šampinjonai – gana įprastas grybas, dažnai naudojamas įvairiems patiekalams. Jie pigūs, skanūs, nekirmijantys, patogu tiesiog nusipirkti norint ir pasigaminti. Bet vis tik atsiranda tokių, kurie nori šių grybų užsiauginti patys, ar sode, pievelėje, ar tiesiog žiema namuose. Ir tai visai įmanoma.

Kaip žinia, grybai nefotosintetina, tad auginant pievagrybius, labai svarbus derlingas dirvožemis, o dažniausiai – tiesiog kompostas, kuriame auginame šiuos grybus. Be abejo, augimo greitį labai nulemia ir šiluma, drėkinimo rėžimas, oro cirkuliacija (jei auginame patalpoje). Nuo senų laikų agronomai teigia, kad geriausia terpė pievagrybiams augti – įvairus šiaudų pagrindu kompostas, pageidautina – netgi šiaudingas arklių mėšlas. Mėšlas turi būti pakankamai šviežias, ne per senas (nepajuodęs).

Tačiau kompostas turi būni ne visai suiręs, nepaviręs juodžemiu, taigi  – pakankamai, bet ne perdaug šviežias. Juk grybai ir verčia organines atliekas gražiu humusu. Neturint arklių mėšlo, galima verstis ir kitaip – bandyti auginti tiesiog įvairios kilmės komposte, tiesiog nepagailėkite ten įdėti įvairių šiaudų ar bent žolės.

Pievagrybių auginimas

Mūsų minimi grybai nemėgsta rūgštinės terpės, tad reikia pasirūpinti geru komposto nukalkinimu. Ir tą daryti netgi reiktų periodiškai, nes patys pievagrybiai išskiria įvairias organines rūgštis, taip rūgštindami sau aplinką. pH turėtų būti apie 7,5 – neutralus ar silpnai šarminis.

Pievagrybiai paprastai sodinami įterpus grybienos gabaliukus į paruoštą substratą. Galima bandyti auginti ir iš sporų, tačiau gerokai sudėtingesnis, reiklesnis sąlygų optimumui būdas, be to, ir žymiai ilgesnis. O įsigijus grybienos gabaliukų, juos įterpus ir užtikrinus bent šiokias tokias sąlygas, jau po kelių savaičių galima tikėtis ir pirmųjų vaisiakūnių – tai, ką mes ir vadiname grybais.

Vos pasodinus grybieną į pasiruoštą vietą, reikia nemažai šilumos. Pirmąsias tris savaites optimali temperatūra siekia maždaug 23 laipsnius. Kadangi kompostas pūva, jis pats išskiria šilumą, tad vasaros metu reiktų netgi kažkaip išvengti perkaitimo. Vėliau, kuomet grybai ima dygti (formuojasi vaisiakūniai), temperatūros reikia gerokai žemesnės – maždaug 16-18 laipsnių.

Svarbu ir gerai vėdinama patalpa. Grybai savo masę augina anglies dioksido dėka, siurbdami jį iš oro. Kaip šių dujų kiekis sumažėja, ženkliai sulėtėja ir grybų augimas (kaip beje, ir augalų – tas ypač pasijunta auginant pomidorus ar agurkus šiltnamyje). Tad patalpą reikia gerai vėdinti. Dideliuose ūkiuose netgi dirbtinai didinama anglies dioksido koncentracija, pavyzdžiui patalpoje deginant dujas.

O štai apšvietimo pievagrybiams visai nereikia. Netgi tiesioginė saulės šviesa gali pabloginti jų augimą, maistines savybes. Tačiau labai svarbu užtikrinti didelį tiek komposto ar mėšlo, kuriame auginate, tiek ir patalpos oro drėgnumą.

Pievagrybių auginimas

Jei pavyks sukurti bent panašias į aprašytąsias sąlygas, po kokių 3 mėnesių galite tikėtis būti nurinkę maždaug 6-8 kilogramų grybų iš vieno kvadratinio metro. Rinkdami nenaudokite peilio, nes pažeista grybiena gali greitai užsikrėsti kokia nors infekcija. Geriausia tiesiog rankomis švelniai išsukti vaisiakūnį, o likusią atvirą grybienos dalį užberti žeme ir laukti kito grybo.

Vadovėlinės bei mokslinės tiesos, kaip gauti geriausią grybų derlių, dažnai atsiremia į paprastą kasdienybę: nei pas jus kaimynystėj arkliai šiaudais tuštinasi, nei turit termostatą savo rūsyje, nei kažkokia galimybę nuolat tiekti reikalingą anglies dioksido kiekį. Galima į viską žiūrėti gerokai paprasčiau – nusiperkate sodinimui skirtos grybienos (arba sporų – kaip patogiau, greičiau ar pigiau), įterpiate pievelėje, kur rečiau šienaujate, ir tiesiog laukiate grybų. Taip, daug jų ko gero nebus, bet kelis kart per metus pagardinti cukinijų troškinį tikrai užteks. Be to, daugeliui tiek daržovių, augalų apskritai, tiek ir grybų, galioja paprasta taisyklė – kuo sunkiau jie auga (prastesnės sąlygos), tuo sukaupia didesnį santykinį kiekį įvairių medžiagų, sumažėja vienos pagrindinės medžiagos vyravimas (kaip pavyzdžiui krakmolo dalis bulvėse). Taigi, neidealiomis sąlygomis išauginti grybai greičiausiai turės stipresnį skonį bei kvapą.

Skanių šampinjonų ir ypač jais įdarytų kalėdinių pyragėlių!




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top