Home
You Are Here: Home » Augalų ligos » Morkų ligos ir kenkėjai

Morkų ligos ir kenkėjai




Morkose esantis karotinas labai naudingas žmonėms, todėl morkas patariama valgyti likus pusvalandžiui prieš valgį, per šį laiką morkos apvalo skrandį.  Tad kuo didesnis derlius bus, tuo bus geriau. Tik bėda, kad ne visuomet pavyksta užauginti sveikų, ligų ir kenkėjų nepaliestų, morkų. Taigi, susipažinkime su ligomis ir kenkėjais.

Fomozė – sukėlėjas, dažniausiai pažeidžia morkas vegetacijos metu, šakniavaisius – laikymo vietose, o sekiojus – antraisiais auginimo metais. Ligą sukelia Rostrupovingiagrybis, kuris pasireiškia antroje vasaros pusėje. Ant sergančių lapų gyslų bei lapkočių atsiranda pilkų arba rausvų dėmių, lapai pradeda džiūti. Morkos šakniavaisis pradeda pūti tamsiai rudu puviniu. Fomozė dažniausiai pažeidžia morkas, augančias lengvose, mažai organinių medžiagų turinčiose dirvose. Didesnę žalą daro lietinga vasara. Ši liga žiemoja susirgusių augalų liekanose.

Morkų ligos

Juodasis puvinys –  šios ligos pirmieji požymiai atsiranda vasaros pabaigoje – ant apatinių lapų atsiranda rudos dėmelės su neryškiai tamsiu pelėsiu, lapai ima džiūti. Šakniavaisių apatinės dalys ima pūti, atsiranda pilkšvų, sausų bei įdubusių dėmių, kurios greitai pajuoduoja. Ši liga sparčiai plinta per sėklas ir augalų liekanas, todėl būtina prieš sodinant sunaikinti sirgusių augalų liekanas.  Sandėliuose žiemą tokios morkos pūva labai lėtai ir per žiemą sugenda tik nedideli šakniavaisių ploteliai.

Baltasis puvinys – apsikrėtusios morkos rūsyje ima greitai pūti, o pažeistos vietos apsitraukia gana tankia, balta, panašia į vatą, grybiena, kurioje susidaro baltų, su laiku pajuoduojančių skleročių. Liga sparčiai plinta kuomet drėgna. Prieš slepiant derlių rūsyje, patartina morkas nupurkšti svogūnų ištrauka. Žiemą pastebėjus šią ligą, reikia ne tik pašalinti pūvančias morkas, bet ir smėlį aplink jas.

Šlapiasis puvinys – šią ligą sukelia morkinė pektinbakterija. Į morkas bakterijos patenka per pažeista dengiamąjį audinį arba kenkėjų pažeistas vietas, o tai labai greitai jį supūdo šlapiuoju puviniu. Šlapiasis puvinys rūsiuose greitai plina rudenį, kuomet šilta ir pakankamai drėgnas oras. Apsisaugoti nuo šios ligos galima tik dezinfekuojant patalpas, palaikyti pastovią 1 – 4°C temperatūrą ir gerai vėdinant.

Morkų auginimas

Morkų auginimas

Morkinė musė – 4—5 mm ilgio juodas dvisparnis vabzdys. Jos griaužia morkų šakniavaisiuose siaurus takus. Pažeisti šakniavaisiai atrodo lyg būtų persmaugti, deformuoti, o laikant juos – supūva. Pažeistos morkos igauna violetinį atspalvį, su laiku pagelsta ir nudžiūva. Šios morkinės musės daugiausiai žalos padaro lietingais metais, o labiausiai nukenčia tos morkos, kurių šakniavaisiai trumpi ir auginamos pavėsyje. Skraidant šioms musėms rekomenduojama tarpueiliuose maždaug kas 8 dienas ant stiklo dėti naftelino.

Morkinė blakutė – tai 2 mm ilgio šviesiai žalias vabzdys. Blakutės ir jų lervos čiulpia lapus ir lapkočių sultis, o iščiulpti lapai lieka žali, tačiau nustoja augti, susigarbanoja ir tampa panašios į petražolių lapus. Šakniavaisiai paveikti morkinės blakutės būna smulkūs, kieti ir neskanūs. Pastebėjus šias blakutes rekomenduojama pasėlius nupurkšti insekticidu.

Šakniniai amarai – šių amarų pažeidimai būna panašūs į morkinių blakučių, o neretai jie aptinkami kartu. Pažeisti lapai deformuojasi ir susigarbanoja. Morkiniai amarai yra apie 1,5-1,7 mm ilgio, šviesiai žali, su ruda galva. Jie randami kolonijomis šaknies kaklelio, stiebio ir lapų pamatų srityse. Šie kenkėjai labiausiai kenkia atvėsus orams.

 

Apibendrinant reikia išskirti svarbiausius punktus:

®    Nepažeisti sėjomainos reikalavimų;

®    Morkas sėti sausose ir saulėtose vietose;

®    Nuo amarų gelbsti pelenai;

®    Morkinės musės atbaido naftalinas;

®    Nuėmus derlių, dirvą sukasti;

®    Sandėliuoti tik sveikus šakniavaisius;

®    Susandėliuotas morkas apibarstyti kreidos milteliais arba smėliu.

Morkos




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top