Home
You Are Here: Home » Auginimas » Paprikų auginimas

Paprikų auginimas
Paprikų auginimas

 

Paprikos yra vienmetis, mėgstantis šilumą augalas. Paprikų auginimas yra ilgas dėl augalo vegetacijos. Paprikos vaisiaus svoris, spalva ir skonis priklauso nuo rūšies. Skirtingose šalyse paprika yra naudojama vis kitaip, nes savo savybėmis patenkina skirtingų kultūrų pereikius. Be abejo, paprikose yra gausu vitaminų ir mikroelementų kurie užtikrina pilnavertiškumą.

Paprikos auginimas priklauso nuo to kaip auginsite papriką. Kaip ir buvo minėta prieš tai, dėl ilgos vegetacijos jos turi būti sodinamos anksti. Jei paprikas auginsite šildomame šiltnamyje, tuomet sėti jas reiks žiemos pabaigoje – vasario mėnesį. Sodinant tokius laiku bus reikalingas ir apšvietimas.

Paprikų sodinimas paprastuose šiltnamiuose prasideda kovui įpusėjus. Paprikų nereikia pikiuoti, nes dėl susipynusių šaknų sistemos jos sunkiai atsiskiria. Prieš perkant sėklas įsitikinkite, jog jos yra apdorotos ( beicuotos ). Jei norite paprikas auginti iš savo sėklyčių, tuomet jas palaikykite 1 % KMnO3  tirpale ~20minučių, o po to perplaukite švariu vandeniu.

Sėjant žemė turi būti šilta, neišdžiuvusi, labiau drėgna. Sėklos yra auginamos durpėse 1 cm gylyje. Talpų skersmuo turėtų būti 7-11 cm, priklauso nuo rūšies. Patalpinus sėklas talpos yra pridengiamos plėvele, o atsiradus daigams – ji nuimama. Šie greičiausiai sudygsta po 12-15 dienų esant +21 – + 25 laipsnių temperatūrai, per šį laikotarpį reikia palaikyti pastovią drėgmę.

Svarbu : 

  • Daigams augant juos reikia tręšti 2 – 3 kartus, esant 10-11 dienų intervalui. Pirmasis kartas – pasirodžius 2 tikriesiems lapeliams.
  • Nereikėtų leisti išdžiūti žemėms, mišiniui kuriame auga paprikos.
  • Tik ką pasirodžius daigams 3 dienoms temperatūra vertėtų sumažinti iki 17-19 laipsnių, o po to pakelti iki +24 laipsnių.
  • Užaugus 9 – 11 tikrųjų lapelių turėtų susidaryti žiedelis, kurį reikia sunaikinti. Jei nepašalinsite jo, paprikos vaisius bus “subrandintas”  per anksti, ne taip formuosis lapai.

 Paprikų sodinimas pradedamas kai daigai pasiekia 28 – 36 cm aukštį ( priklauso nuo rūšies ), ir turi 14- 19 lapų. Lauke paprikos auginamos, kuomet orai atšyla, maždaug vasaros pradžioje. Paprikos augs blogai  oro temperai esant mažiau +13 laipsnių.  Taip pat prieš pat sodinimą paprikas galima išnešti į lauką, taip jos yra pripratinamos prie šaltesnio klimato.

Sodinimui vieta turi būti gera, jog būtų apsauga nuo vėjo, turėtų būti daug saulės. Jei paprikų “negrūdinote”, tuomet paprikas 1-2 savaites galite laikyti po plėvele. Jei žemė yra šiek tiek nualinta, ją galite patręšti kompostu – paprikos tai mėgsta.

Paprikų ravėjimą atlikti reikėtų atsargiai, nes jų šaknys yra paviršinės. Raunant piktžoles jų šaknis gali susipinti su paprikų ir augalas sunkiau augs.

Laistyti paprikas reikėtų 2-3 kartus per savaitę, kaip ir visada, reikia laistyti prie pat stiebo, ryte, normalios temperatūros vandeniu ( ne šaltu!) . Laistant vakare ir netyčia apliejant lapus padidėja grybelio ir kitų ligų rizika. Jei paprikos nelaistysite esant karščiams jis gali pradėti mesti lapelius.Paprikas vertėtų mulčiuoti, tai padidintų jų derlių.
Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top