Home
You Are Here: Home » Auginimas » Pomidorų auginimas šiltnamyje

Pomidorų auginimas šiltnamyje




pomidorų auginimas

Pomidorai yra šilumą mėgstanti daržovę, todėl pomidorų auginimas tampa nelengvu darbu norint užauginti gerą pomidorų derlių. Šiai daržovei be abejo reikia pakankamo apšvietimo, kaip ir beveik visoms daržovėms yra svarbi puri ir derlinga žemė, kuri lengvai praleidžia vandenį ir jo netelkia paviršiuje. Optimali pH pomidorų auginimui yra 6,0. Kiekvienas sodininkas ar daržininkas stengiasi turėti nors mažą šilnamiuką, kad galėtų užsiauginti kelis pomidorus. O kai kurie tam tikras veisles sėkmingai augina ir namuose vazone, net gi nebūtinai vasarą.

Pomidorų labai ilga vegetacija, jiems reikia daug šilumos, tad tikėtis užauginti Lietuvoje lauke ir tiesiai iš sėklos – gana naivu. Tad nenuostabu, kad daugelio auginančių pomidorus namų palanges kovo mėnesį nugula įvairūs indeliai su šių daržovių daigais. Galima bandyti daiginti ir šiltnamyje, tačiau vis tik pavojinga – pomidorai labai jautrūs šalnoms, ir šiltnamio plėvelė ne visada nuo jų apsaugo.
Pomidorų auginime geriausia yra pasirinkti gyvąsias organines trąšas kaip mėšlą ir kompostą. Kalcio ir fosforo trąšas naudoti prieš rudeninį aparimą. Azoto trąšas naudoti prieš ir per pomidorų sodinimą.

Pomidorų daigai įprastai sėjami kovo mėnesį, nes įprastinis laikotarpis iki jų persodinimo yra beveik du mėnesiai. Norint turėti gerus daigus persodinimui, reikia skirti jiems dėmesio. Kiekvienam daigui reikia nepagailėti indelio dydžio, nes kuo daugiau erdvės turės daigas, tuo tvirtesnis jis užaugs. Taip pat reiktų neleisti, kad daigas labai ištįstų. Taip būna, kuomet jis auginamos labai ilgai, yra šviesos trūkumas. Čia padeda šiokia tokia gudrybė – vėlesnėse daigo auginimo stadijose mažiau jį laistyti, tuomet stiebas nebus linkęs labai ilgėti. Geriausiai daigai – žemi, storais stiebais ir vešlūs. Tokius gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje jau galima persodinti į šiltnamį.

Jei pomidorus ruošiatės auginti šiltnamiuose, tuomet daigus talpinkite į 12 – 14 cm vazonėlius, pakelius ir t.t. Sėklas talpinkite į dirvožemį, substratą, palaikykite drėgmę ir temperatūrą. Daigams augant temperatūra turi būti +21 – +26 laipsniai. Po daigų sudygimo  ją sumažinkite iki +17 – +20 laipsnių. Pirmajam lapeliui atsiradus, augalus perkelkite į didesnius vazonėlius ( jei to reikia ). Daigai pilnai užauga per 48 – 57 dienas, priklausomai nuo apšvietimo, temperatūros ir drėgmės. Kvadratiniame metre negali augti daugiau nei 30 pomidorų daigų, optimaliai – 27 daigai.

pomidoru2

Persodinant daigus į šiltnamius, stenkitės kuo mažiau pažeisti šaknis. Sodinkite su visa indelyje esančia žeme, į jau paruoštą duobutę. Kad žemės mažiau byrėtų nuo šaknų, likus kelioms valandoms iki persodinimo daigus gerai palaistykite. Persodinant pomidorus, jie užkasami maždaug dviem centimetrais giliau nei augo savo vazonėlyje. Reiktų ir iškart, dar prieš persodinimą, pasirūpinti kuolu – atrama augantiems pomidorams. Kuolas turėtų būti iš šiaurinės pusės. Nesodinkite pomidorų labai tankiai – gerai jų priežiūrai, genėjimui, reikės gero priėjimo prie kiekvieno augalo.

Pomidorai serga įvairiomis ligomis, ir tai dažnai sumažina derlių. Ir labai svarbi to priežastis – metai iš metų sodiname tame pačiame šiltnamyje, toje pačioje žemėje. Įvairūs ligų sukėlėjai puikiai išlieka dirvožemyje ir atėjus naujam sezonui lengvai persikelia į naują augalą. Rekomenduojama pomidorus toje pačioje vietoje sodinti ne anksčiau kaip po trijų metų. Taip, tai išties prabanga, turint vieną šiltnamį, tačiau tai gali ženkliai padidinti derlių. Galbūt reiktų propaguoti kilnojamus šiltnamius, arba tiesiog skirti daug dėmesio kovai su augalų kenkėjais.

Pomidorų auginimas šiltnamyje vyksta daug greičiau nei lauke. Tačiau šiltnamiai turi būti vėdinami, nes pomidorams yra reikalingas sausas, neužsistovėjęs oras. Jei pomidorus auginate šiltnamyje, tuomet po palaistymo būtinai palikite pravertas duris, tuomet dirvos paviršius taps sausesnis, kartu sumažės ir oro drėgmė.

pomidoru1

Patarimai, kurie padės :

1. Nepatartina pomidorų auginti  ant šlaitų, kurie yra pietuose.
2. Dirvą geriausia mainyti su agurkais, geriausia tręštais gyvomis organinėmis trąšomis. Taip pat tinka mainyti ir su kopūstais, morkomis, burokėliais, žirniais.
3. Nevalia auginti pomidorų prie bulvių ar prie jų. Jei sodinate pomidorus toje žemėje kur augo bulvės, tuomet tai yra geriausia daryti po 2-4 metų.
4. Pomidorų auginimui naudoti šilta, oro temperatūros vandenį.

Skaniai raudonų!

 

 




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top