Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Augalų vardai

Augalų vardai
Augalų vardai

augalu_vardai

Kam tenka arčiau susidurti su gėlių auginimu, tas suvokia, kad nepakanka žinoti buityje vartojamą augalo vardą. Pagal šiuos vardus negalima sudaryti sąrašų abėcėlės tvarka, nes dažnai vienas augalas vadinamas keliais vardais, arba vienu vardu (dažniausiai įvairiose vietovėse) vadinami keli skirting augalai. Daugeliu atvejų netgi neturime tinkamo lietuviško pavadinimo arba vartojamas pasenęs botaninis vardas. Kad nebūtų painiavos, kambarinių augalų vardai, kaip ir visų augalų, rašomi lotyniškai. Ši sistema yra tarptautinė.

Praktiškai svarbiausi yra genties ir rūšies pavadinimai. Kiekvieno augalo pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių, pavyzdžiui:

Ficus elastic (didžialapis fikas) arba Asplenium nidus (lizdinė kalnarūtė).

Pirmasis lotyniško pavadinimo žodis (Ficus ir Asplenium) reiškia augalo gentį ir visada rašomas didžiąja raide. Antrasis žodis (elastic ur nidus) reiškia tos genties rūšį ir rašomas mažąja raide.

Kartais kultivuojamas augalas (pvz., Ficus elastica) taip pasikeičia, kad gaunamos veislės. Veislės vardas rašomas didžiąja raide ir išskiriamas viengubomis kabutėmis, pavyzdžiui, Ficus elastic ‘Decora’. Dar yra porūšiai r varietetai arba formos, savaime susiformavę natūraliomis sąlygomis, pavyzdžiui:

Asplenium nidus var. australasicum (lizdinės kalnarūtės juodskiauteris varietetas), Ampelopsis brevipedunculata f. elegans (trumpakočio vytenio grakščioji forma).

Pastaruoju metu daugelis botaninių vardų yra pasikeitę, kartu pasikeitė kai kurių gėlių pavadinimai. Tačiau šie pakeitimai buvo neišvengiami ir jie patvirtinti Tarptautinės mokslininkų komisijos. Augalų pavadinimai suvienodinti visose šalyse. Tikėkimės, kad šie pavadinimai išliks ilgesnį laiką.

 
Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top