Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Gėlių auginimas lauke ir jų priežiūra

Gėlių auginimas lauke ir jų priežiūra




Pagrindiniai gėlių auginimo ir priežiūros darbai lauke yra: dirvos purenimas, gėlių sodinimas, gėliu atsodinimas, laistymas, tręšimas ir ravėjimas.

Dirvos purenimas

Pavasarį dideli iš rudens suari gėlynai, kai tik pradžiūsta dirva, kultivuojami su prikabintomis akėčiomis 5-7 cm gyliu lengvose ir 8-10 cm gyliu sunkiose dirvose. Mažuose gėlynuose, kur negalima kultivuoti, dirva purenama geležiniu grėbliu. Gėlės sėjamos arba sodinamos į šviežiai supurentą, drėgną diva.

Vėliau, gėlėms augant, po kiekvieno didesnio lietaus arba laistymo reikia rankiniu purentuvu suardyti dirvos paviršiuje susidarusiusią plutelę. Tarpuose tarp tankiai susodintų gėlių purenama katpėdėlėmis, trinagiais, arba penkianagiais purentuvėliais.

Purenant kartu naikinamos ir piktžolės. Jos lengvai sunaikinamos minėtais įrankiais arba išraunamos rankomis su visomis šaknimis.

geles_lauke

Gėlių sodinimas

Pavasarį, kai praeina šalnos, paūgėje vienmečių gėlių daigai sodinami į nuolatinę jų augimo vietą. Smailiuoju smaiglio galu padaroma duobutė, ir į ją įleidžiamas daigas taip, kad jo šaknys nebūtų užsirietusios į virus. Daigai iš inspekto ar kitos vietos išraunami su žeme. Kai raunant žemė nuo šaknų nukratoma, ir smulkios daigo šaknelės – tokie daigai sunkiai prigyja. Kad žemė ant šaknelių geriau laikytųsi, pries raunant daigus reikia gerai palaistyti.

Taip pat sodinami ir dvimečių gėlių daigai, tik juos galima sodinti labai anksti pavasarį, nes jie nebijo šalnų. Dvimetės gėlės sodinamos ir rudenį.

Daugiametės gėlės (seni kerai) persodinamos, kai esti ramybės būklėje. Sodinant keras dalijamas į 3-4 dalis. Pavasarį žydinčios daugiametės gėlės persodinamos rudenį, o žydinčios rudenį – pavasarį.

Jauni daugiamečių gėlių daigai, išauginti iš sėklų, taip pat sodinami rudenį ir pavasarį. Dauguma daugiamečių gėlių vienoje vietoje gerai auga 3-4 metus.

Gėlių atsodinimas

Iš pasodintų į nuolatinę vietą vienmečių gėlių daigų (klomboje, lysvėje) visada esti neprigijusių, kurmių išraustų, nulaužtų ir šiaip silpnai augančių. Tokius daigus reikia pakeisti naujais – atsodinti.

Atsodinimui visada reikia užauginti bent 30% daigų daugiau, negu buvo užplanuota.

Laistymas

Per karščius lauke augančios gėlės laistomos kasdien ryte ir vakare. Laistyti dieną dažniausiai nenaudinga, nes vanduo, patekęs ant įkaitusios dirvos paviršiaus, išgaruoja dar gėlių šaknų nepasiekęs.

Laistyti reikia tiek, kad dirva vandens prisigertų pakankamai, nes kitaip viršutinis žemės sluoksnis bus drėgnas, o apatinis – sausas. Mažai laistomos gėlės silpniau auga, žydi smulkesniais žiedais ir greičiau peržydi. Dėl nepakankamo laistymo labiausiai nukenčia vienmetės, dvimetės ir daugiametės gėlės, turinčios silpnas, dirvos paviršiuje pasiskleidusias šaknis. Daugiametės gėlės, turinčios ilgas, giliai dirvoje esančias šaknis, laistymo trūkumą mažiau jaučia.

Drėgmės sukaupimui ir jos palaikymui naudinga dirvą mulčiuoti (daigyne). Iš mulčiuotos dirvos mažiau išgaruoja vandens, dirvos paviršiuje nesusidaro plutelė, mikroorganizmai esti veiklesni, neauga piktžolės. Tam tikslui galima naudoti durpes, iš inspektų, išimti mėšlą, apipuvusius smulkiai supjaustytus šiaudus ir apipuvusias medžių pjuvenas. Mulčias paskleidžiamas dirvos paviršiuje 5-8 cm sluoksniu. Gėlynuose mulčiuota dirva neestetiškai atrodo.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top