Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Pelargonijų auginimas

Pelargonijų auginimas




Pelargonija – tai augalų gentis, kuriai priklauso ir krūmai, ir puskrūmiai, ir žolės. Dėl didelių ir spalvingų žiedų, ilgai trunkančio žydėjimo ši gėlė mėgstama auginti balkonuose, kambariuose, o vasara – ir lauke. Lietuvoje auginamos dviejų rūšių pelargonijos: juostuotoji pelargonija ir kvapioji pelargonija.

Juostuotoji pelargonija – viena populiariausių balkoninių ir kambarinių gėlių. Yra aukštaūgių (30 – 60 cm) ir žemaūgių (15 – 18 cm) veislių. Dažnai sodinamos vienos loveliuose, tačiau gražiai dera su serenčiais, lobelijomis, laibeniais, pilkšvosiomis žilėmis, šliaužiančiais iaisšlamučiais. Stiebai statūs ir tvirti, šakoti, medėjantys. Lapai – žali, kaikurių veislių lapų pakraščiai turi baltų žymių, apvalūs, plaukuoti. Žiedai turi rutulio formą su baltais, ryškiai rožiniais, tamsiai raudonais  arba alyviniais pilnaviduriais ar tuščiaviduriais žiedais. Žydi nuo gegužės iki lapkričio mėn.

Pelargonijos

Kvapioji pelargonija – dažniausiai auginama nedėl žiedų, bet dėl stipraus aromato, kurį sukelia pelargonijos lapai.  Stiebas išsišakojęs, lankstus. Lapai siauri ir padengti plaukeliais, o žiedai smulkūs, rožinės spalvos ir žydi nuo gegužės iki spalio/lapkričio mėn. Žiemą laikomos kambaryje, vasarą vazonus galima išnešti ir  į lauką.

Pelargonijas galima sėti sėklomis. Sėti rekomenduojama sausio gale, vasario mėn jau turėsime daigus, o balandį/birželį ypatingo grožio gėles. Daigams reikia daug  šviesos ir drėgmės, kad netįstų. Patartina sėti kompaktiškame indelyje, tai gali būti specialios daigyklos ar kiaušinių dėžutės. Pradžioje reikėtų sudaryti šiltnamio sąlygas – prisitaikyti kokį stiklą ar maišelį – tai paskatins greitesnį sėklų dygimą. Sėjinukus reikia laikyti šiltai, sudygus nebedangstyti. Pirmai pasirodo du netikri lapeliai, po to atsiranda tikrieji, po tikrųjų pilno išlindimo reikia persodinti į mažus vazonėlius.

Pelargonijas galime netik užsiauginti išsėklų, bet ir išdaigelių. Pirkdami daigus atkreipkite dėmesį kokios veislės, kokio ūgio, kokią temperatūrą toleruoja, nes galite įsigyti netinkama augalą, o taip pat svarbu renkantis atkreipti dėmesį į sveikas, nesuvargusias, be pažeistų šaknelių ar juodų dėmių daigus. Sodinant daigus  į lovelius, auginame, kol lauko temperatūra sušils ir jas bus galima išnešti ar persodinti į lauką.Tręšiame trąšomis, kurios skirtos gausiai žydinčioms gėlėms.

Pelargonija

Prie lauko sąlygų pelargonijas reikia pratinti pamažu, pratiname maždaug dvi savaites. Reikia saugoti jaunus augalus, todėl jokiais būdais nepalikite iškarto saulėtoje vietoje. Persodinti į žemę ar kitą vazoną galime gegužės pabaigoje, žinoma, galime persodinti ir anksčiau, tačiau per vėsesnį orą ir naktimis teks užnešti pelargonijas į šiltesnes patalpas.

Vasarą  lauke ar balkone augusias pelargonijas prieš šalnas reikia persodinti į vazonus ir pernešti į šiltas patalpas. Žiemos pabaigoje – pavasario pradžioje pelargonijas reikia genėti. Juostuotųjų ir didžiažiedžių pelargonijų verčiau negailėti – paliekami tik 6-10 cm aukščio kelmeliai, tuomet gražiai atželia. Kvapiosios ir skydalapės pelargonijos genimos tik tuomet, kai labai reikia arba kai formuojamas medelis.

Pelargonijos dirvai nereiklios, bet geriausiai auga velėninės, lapinės, perpuvusio mėšlo ir smėlio mišinyje. Jei norite, jog Jūsų augalas gausiau žydėtų, patartina auginti truputį per mažuose vazonuose. Pelargonija auginama, kaip sezoninė gėlė, bet realiai – visus metus gali žydėti ant palangės arba galite pasilikti žiemoti. Taigi, belieka palinkėti gražių žiedų ir sveiko augalo!

 




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top