Pinigų medis
Pinigų medis – tikriausiai išgirdus šį pavadinimą dažnas vaizduotėje nusipiešiame medį, kuris augina pinigus. Deja, įsigijus šį augalą, kaip ir anksčiau, taip ir vėliau teks užsidirbti patiems, nors liaudis teigia, jog šis medis pritraukia finansinę sėkmę, jei sodinant arba persodinant įdėjote monetą. Pinigų medis dar vadinamas laimės medžiu, iš tiesų jo tikrasis vardas yra Zamiokulkas. Tai kiek mažesnis nei žmogaus ūgio augalas su sodriai žaliais, storais lapais. Pinigų medis yra itin populiarus kambarinis augalas Lietuvoje, todėl jeigu nusprendėte auginti šį augalą savo namuose, tikrai nepakenks iš anksto susižinoti, kaip juo rūpintis.
Pirmiausiai aptarkime, kaip įsigyti sveiką Zmaiokulką. Prieš įsigyjant ypatingą dėmesį skirkite lapelių būklei: jie turi atrodyti stori, o čiupinėjant – kieti, mėsingi, nesusiraukšlėję, nesuvytę. Kamienas turi būti storas ir tvirtas, o dirva – drėgna. Šių storalapių yra ganėtinai daug rūšių, bet galite drąsiai rinktis patikusią nepaisant, kokios ji rūšies, nes visi šie medeliai auginami namuose, o priežiūra gali skirtis tik minimaliai.
Sodinant reikia pasirūpinti tinkama žeme. Paprasta sodo dirva netinka šiam augalui, mat gali būti užkrėsta kenkėjais, kurie buto sąlygomis gali imti daugintis ir kenkti augalui, todėl paprastai naudojame kaktusams ir sukulentams augalams naudojama specialų mišinį. Jei nusprendėte vis dėl to naudoti universalų gruntą kambarinėms gėlėms, tuomet į jį įmaišykite truputį smėlio, jog gruntas taptų laidesnis. Gruntas būtinai turi būti laidus, nes kaupiantis vanduo skatina šaknų puvimą.
Zamiokulkus geriausiai auga šviesioje patalpoje, žinoma, auga ir tamsioje, tačiau augs lėčiau ir silpniau. Per vasarą, kuomet lauko temperatūra yra ganėtinai aukšta, medelį galima išnešti į lauką ar balkoną. Prieš išnešant, kaip jau minėjome, pasirūpinkite, jog į vazoną patekęs vanduo galėtų lengvai išbėgti.
Storalapiai laistomi reguliariai, bet ne per gausiai – taip, kad viršutinis dirvožemio sluoksnis vazone visada būtų sausas. Vandenį geriausia pilti į lėkštelę, kad augalo šaknys jo pasiimtų tiek, kiek reikia. Nelaikykite tiesioginėje saulės šviesoje, geriau šešėlyje – lapai bus žali, mėsingi. Saulėje dažniausiai paruduoja. Jei storalapio stiebai ilgėja, linksta, vadinasi, laikote saulėtoje ir sausoje vietoje. Žiemą laikykite vėsioje vietoje, kur temperatūra 12-15 laipsnių šilumos, liekite kartą per mėnesį.
Pinigų medžiui būtinas persodinimas kas kelis metus. Kai ruošiatės persodinimui, pasirūpinkite, jog naujo vazono dugne būtų raudonų plytų gabaliukai arba keramazito. Tuomet ant jo paberkite ploną sluoksnį žemės. Kuomet viskas paruošta, atsargiai iš seno vazono ištraukite pinigų medį ir stenkitės nepažeisti šaknų. Pažeistas šaknis pašalinkite ir įsodinkite į vazoną. Gausiai paliekite vandeniu ir pastatykite gėlę tamsoje vietoje keletai savaičių, jog prigytų. Lapus apipurkšite vandeniu, kad nenuvytų.
Šis medelis labiausiai žavi savo gebėjimu daugintis net iš lapelio. Jei norite užsiauginti savo, o ne pirkti iš parduotuvės, reikėtų nusiskinti ūgliuką ar lapelį ir pamerkti jį keliatai valandų, jog geriau įsišaknytų. Puodelį su sodinuku pridengiame perregima plėvele, tačiau reikia jį reguliariai vėdinti.