Home
You Are Here: Home » Įdomybės » Ąžuolas

Ąžuolas




Ąžuolas – mūsų nacionalinis medis, simbolizuojantis vyriškumą ir jėgą. Nuo seno ąžuolas yra šventas, garbinamas medis. Senovėje, maždaug prieš 600 metų netgi buvo uždrausta kirsti senus ąžuolus. Tai medis, šalia kurio būdavo ir vis dar yra atliekamos apeigos, pagoniški ritualai.

Ąžuolų rūšys Lietuvoje

Ąžuolų Lietuvoje auga dvi rūšys – paprastasis ir bekotis. Tiesa, miestuose galima pamatyti ir raudonąjį, šiaurinį, pelkinį, kaukazinį ir purpurinį ąžuolus. Tačiau tik pirmos dvi minėtos rūšys Lietuvoje yra savaiminės. Kuo gi skiriasi bekotis ir paprastasis ąžuolai? Visų pirma, bekočiai ąžuolai dažniausiai sutinkami pietvakarių – pietų Lietuvoje. Nors medžiai labai panašūs, tačiau bekočio ąžuolo gilės neturi kotelių, o jo lapkotis yra 2 – 4 ilgesnis nei paprastojo ąžuolo. Taip pat gamtoje pasitaiko ir šių rūšių augalų hibridų.

Ąžuolas

Ąžuolas – šviesiamėgis medis

Ąžuolo augimas

Geram ąžuolo augimui reikalinga drėgna dirva, turinti daug juodžemio, priemolio. Dirvožemis neturėtų būti rūgštus ir įmirkęs. Žiemos metu ąžuolas yra atsparus šalčiui, nors gali pasitaikyti ir kamienų įtrūkimų. Nors oro drėgmė ąžuolui yra nesvarbi, tačiau dirvožemio vandens perteklius ąžuolui gali pakenkti. Ąžuolas – šviesą mėgstantis augalas, ypač viršūnėje. Todėl mažas ąžuoliukas neužaugs apsuptas didesnių medžių. Ąžuolai gali augti šalia daugelio kitų medžių, tačiau jų retai aptiksime netoli beržų ir pušų. Ąžuolas užauga iki 30 metrų, retais atvejais ir daugiau. Šis medis auga lėtai, stiebiasi į aukštį 150 – 200 metų. Aukščiausias pasaulyje paprastasis ąžuolas siekia 46 metrus aukščio. Spėjama, kad seniausias ąžuolas Europoje gali būti Stelmužė, kurio amžius siekia nuo 1500 iki 2000 metų.

Ąžuolas

Ąžuolo lapai

Ąžuolai Lietuvoje

Paskaičiuota, jog ąžuolai užima 2% visų Lietuvos miškų ploto. Didžiausia dalis – Vidurio Lietuvoje. Beveik pusantro šimto ąžuolų Lietuvoje yra laikomi gamtos paminklais. Garsiausi iš jų – Stelmužės ąžuolas, Dionizo Poškos Baublys, kuriam yra sukakę net 1000 metų. Tačiau Stelmužės ąžuolas vis tik laikomas seniausiu ir dar storiausiu visoje Lietuvoje. Jo amžius siekia apie 1500 – 2000 metų (galima tik įsivaizduoti, kiek šis medis yra matęs), o skersmuo – 3.5 metro, apimtis – 13 metrų. Nors Stelmužės ąžuolas silpsta, tačiau juo yra labai rūpinamasi ir bandoma išsaugoti.

Ąžuolo mediena

                      Dažnai sakoma, jog ąžuolas – kiečiausias medis Lietuvoje. Tačiau tai nėra tiesa – už ąžuolą kietesnis yra uosis, skroblas, guoba, taip pat ir kai kurie vaismedžiai. Pasakymas, jog ąžuolas yra tvirčiausias medis Lietuvoje būtų teisingesnis. Ąžuolas turi savybę nepūti vandenyje. Atvirkščiai, sakoma, jog būdamas vandenyje ąžuolas sutvirtėja. Tuo pačiu jis ir patamsėja ir pasidaro visiškai juodas. Dabar pelkėse randami ąžuolai, kurių amžius siekia daugiau kaip 7000 metų.

Ąžuolo mediena

Ažuolo mediena

Ąžuolo panaudojimas

                      Kadangi ąžuolo mediena yra tvirta, tad ir jos panaudojimas yra platus. Iš jos gaminami baldai, parketas. Anksčiau būdavo statomi ir laivai. Ąžuolo malkos labai kaitrios, nes mediena yra tanki. Ąžuolo lapai naudojami raugiant agurkus. Ąžuolo statinės naudojamos alkoholiui brandinti, o iš gilių gaminama kava.

Sakoma, kad vantos, pagamintos iš ąžuolo šakų, padeda tiems, kas turi spuoguotą, prakaituojančią odą. Taip pat ąžuolo vantos sumažina reumato skausmus, sutraukia odos poras ir ją stangrina.

Liaudies medicinoje naudojama ąžuolo žievė ir gilės. Žievėje yra daug rauginių medžiagų, vitaminų, dervų. Medžio žieve gydomi uždegimai, nušalimai. Gilių milteliai naudojami kaip vaistai prieš cukrinį diabetą, rachitą. Na o gilių kava jaunina ir stiprina žmogų, bent jau taip teikdavo mūsų senoliai.

 

Reklama: Kieto kuro katilai




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top