Home
You Are Here: Home » Įdomybės » Guoba

Guoba




Guoba – vienas tvirčiausių medžių, augančių Lietuvoje. Gerokai tvirtesnis už visų taip išgirtą ąžuolą. Anksčiau iš guobos žmonės gamindavę lankus ir įvairius ginklus. Medžio tvirtumas puikiai tiko įvairiems įrankiams ir detalėms gaminti, kuriems reikalingas ilgaamžiškumas.

guoba3

Kalninė guoba

Šiandien Lietuvoje guobų nėra tiek daug. Labiausiai jos paplitusios vidurio Lietuvoje. Guobos mėgsta augti ūksmingose vietose, todėl nenuostabu, kad dalis jų randama upių slėniuose, kai kurių ežerų šlaituose, taip pat ir kitų lapuočių draugijoje. Apskritai, guobų Lietuvoje smarkiai sumažėjo po 19 amžiaus viduryje praėjusio guobų maro, galbūt todėl nedaug žmonių šiais laikais žino šį medį.

Po guobos vardu Lietuvoje slepiasi net 3 medžiai (dėl neaiškios sistematikos). Tai yra:

  • Kalninė guoba
  • Paprastoji vinkšna
  • Paprastasis skirpstas

Iš tiesų visi šie medžiai šiek tiek skiriasi ir tik specialistas gali juos tiksliai identifikuoti. Situaciją apsunkina ir tai, jog šie medžiai gali ir kryžmintis tarpusavyje. Na bet jei nesame mokslininkai, mums, ko gero, nerūpės tiksliai žinoti, kokį medį matome.

Guobos lapai

Guobos lapai

Anksčiau guoba buvo naudota ne tik įrankiams ir vežimų ratams gaminti, bet ir liaudies medicinoje. O galbūt ji yra naudojama ir dabar? Štai įdomu žinoti, jog guoba gali būti naudojama uždegiminiams procesams malšinti. Taip pat ją galima naudoti ir nusideginus. Guoba skatina žaizdų gijimą ir plaukų augimą.

Nors guoba ir buvo naudota liaudies medicinoje, vis dėl to šis medis visą laiką buvo siejamas su velniu. Štai viduramžiais pasirodo šis medis netgi būdavo nukirsdinamas siekiant sunaikinti blogio šaknis. Na o pagonys po guoba vykdydavo….teismus! Jei du žmonės dėl kažko susiginčydavo, juos statydavo po guoba ir laukdavo ant kurio nukris medžio lapas! O jis krenta ant teisiojo. Be to, viduramžiais guoba simbolizavo ir išminčių, visažinį, į kurį galima kreiptis ištikus nelaimei.

Guobos žievė

Guobos žievė

Guoba – greitai augantis medis ir per gyvenimą gali užaugti net iki 2 metrų skersmens! Tokia ir su ąžuolu gali lygintis. Štai aukščiausia guoba yra žinoma Lenkijoje. Jos aukštis siekia beveik 40 metrų. Na o storiausia guoba auga Slovakijoje – jos apimtis siekia 4.67 metro. Toks didelis medis auga iki 300 metų, nors yra žinoma atvejų, kai guoba yra pasiekus ir 400 metų amžių.

Nors guoba yra reikli dirvožemiui ir mėgsta ūksmingas vietas, tačiau ji yra atspari aplinkos poveikiui. Jai nebaisūs nei -30 laipsnių šalčiai, taip pat ji gali pakęsti ir užterštą orą ir nebijo karpymo.

Guobą atpažinti galima iš jos lapų, tamsiai rusvų šakų, nukreiptų į viršų, tamsiai rudos giliai suaižytos žievės. Dažniausia Lietuvoje yra kalninė guoba, tad jei pamatysite panašų medį, tikriausiai tai ji ir bus. Na o jei norite guobą auginti savo sode, galite apsilankyti medelynuose – ten rasite įvairiausių dekoratyvinių guobų, pritaikytų auginti soduose.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top