Home
You Are Here: Home » Sodininkystė » Abrikosų ir persikų auginimas

Abrikosų ir persikų auginimas
Abrikosai ir persikai dar pakankamai retas augalas mūsų soduose, nes jie yra gana lepūs ir jautrūs šalčiui. Tačiau  sodininkai  jau išmoko auginti tam tikrų veislių abrikosus ir persikus, todėl tinkamai prižiūrint galima džiaugtis netik įspūdingu jų žydėjimu, bet ir skaniais vaisiais.

Paprastai šie kaulavaisiai gyvuoja kelis dešimtmečius, tačiau šaltos žiemos sutrumpina jų gyvenimo laiką ir jie dera iki 20 metų. Palankiomis sąlygomis abrikosai gyvena iki 100 metų, persikai – iki 50-ies, Lenkijoje jų trukmė yra maždaug 15 -20 metų. Mūsų sode augantis pats seniausias abrikosas eina 18-us metus, dera puikiausiai.. Persikai vaisius megzti pradeda sulaukia 2-3 metų. Abrikose gausu kalio, geležies ir kitų mikroelementų.

Abrikosų auginimas

Pradžioje reikėtų sužinoti, kas labiau atsaparesni ligoms ir šalčiams. Eksperimentai parodė, jog abrikosai yra kur kas atsparesni nei persikai. Atspariausios veislės:

  • Abrikosų: Šiaurės triumfas.
  • Persikų: Velvet, Maira, Viktors, Doneckij bielyj, Dniepras.

Abrikosas – tai medis, kuris užauga iki 12 metrų aukščio ir savo forma labai panašus į obelį. Žydi anksti pavasarį baltais žiedais. Duoda slyvos dydžio geltonus vaisius, jie gana tankiai auga prigludę prie pat šakos. Valgomi tiek žali, tiek apdoroti. Tinka džiovinimui.

Persikas – užauga nuo 4-10 metrų aukščio. Žydi gausiai, rausvais žiedais. Vaisiai gelsvos ir rausvos spalvos, didesni už slyvas ir yra švelniai pūkuoti. Kaip ir visi kaulavaisiai dažniausiai reikalauja, kad netoliese augtų dar vienas persikas, tik tuomet ant jų derės vaisiai.

Šiems augalams reikia daug šilumos ir šviesos, todėl sodinkite juos pietinėje namo pusėje, kur nėra šešėlių ir neužpučia vėjai. Dirvą, kur sodinsite, praturtinkite kompostu ir pelenais. Šviežio mėšlo nedėkite. Netinka rūgščios, pelkėtos, gryno smėlio ar labai sunkaus molio dirvos. Jie mėgsta purų dirvožemį.

Abrikosų auginimas

Sodinant kaulavaisius rekomenduojame kasti 60 cm gylio ir 60 cm pločio duobę, kad augalo šaknys gražiai gultų ir nebūtų užsilenkusios. Kai kurie sodininkai rekomenduoja kasti duobes rudenį, o medelius sodinti pavasarį. Sodinukus geriausia sodinti iki gegužės mėn., kad galėtų sutvirtėti iki šalčių. Sodinuko šaknis prieš sodindami pamerkite parai į vandenį. Juodžemį sumaišykite su kompostu, medžio anglies gabaliukais ir šio mišinio įberkite į duobę. Padėkite medelį, vėl užberkite mišinio ir žemę aplinkui sutrypkite. Pasodinę vaismedį gausiai palaistykite. Tą patį darykite ir kai veda vaisius bei rudenį.

 

Svarbu žinoti:

  • Sodinkite kelis persikus iš karto, kad būtų daugiau vaisių;
  • Aplink persiką 2,5 m spinduliu neturi būti kitų šešėlius metančių medžių;
  • Geriausi kaimynai – persikas, abrikosas ir slyva. Netinka kaimynystė su obelimis ir kriaušėmis;
  • Du tris kartus per sezoną persiką patręškite organinėmis trąšomis;
  • Būtinai nuolat nugenėkite nudžiūvusias šakeles;
  • Žiemą medį reikia pagal galimybes apsaugoti, pavyzdžiui, apkasti sniegu.
Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top