Home
You Are Here: Home » Sodininkystė » Kaip auginti vynuoges savo sode?

Kaip auginti vynuoges savo sode?




Vynuogės ir jų auginimas nėra įprastas ir paplitęs reiškinys Lietuvos klimato sąlygomis. Kultūriškai tai irgi nėra artima lietuviškam sodui. Mums priimtinesni serbentai, braškės ir agrastai. Bet vynuogės tampa vis dažnesniu augalu ir lietuviškame sode, nes jai nereikia išskirtinių sąlygų augti, jos gali sėkmingai augti aplink sodo namelio sieną, virš garažo ar bet kurioje kitoje vietoje, kur vijoklinis augalas gali keriotis.

Vynuogės taip pat nereikalauja išskirtinės priežiūros. Esminė vynuogių priežiūros užduotis – genėjimas. Tačiau tai nėra ypatingai sudėtingas darbas ir susidūrę su kitų augalų genėjimu nesunkiai turėtų susitvarkyti ir su šia užduotimi.

Tiesa, Lietuvoje augančios vynuogės yra specifinės ir nereikėtų tikėtis tų, kurias galima rasti parduotuvėse. Lietuvoje dažniausiai auginamos mažesnės, rausvos spalvos vynuogės su daug labiau išreikštu skoniu. Tačiau net ir Lietuvos sode (ir ne tik! – vynuoges sėkmingai galima auginti net savo kieme, turint nuosavą namą) galima užsiauginti įvairių veislių vynuogių.

Vynuogių derėjimas

Vynuogių derėjimas susideda iš kelių skirtingų etapų. Pirmasis trunka iki kol pradeda skleistis pumpurai ir vyksta tuo metų laiku, kai temperatūra ties šaknimis yra iki 10 laipsnių. Antrasis etapas vyksta iki žydėjimo pradžios. Trečiasis etapas yra visas žydėjimo laikotarpis. Ketvirtasis ir penktasis – atitinkamai uogų augimo ir nokimo etapas.

Priežastis, kodėl vynuogių auginimas Lietuvoje nėra toks smarkiai paplitęs yra ne tik susijusi su mūsų sodininkystės kultūra, bet ir su klimatu. Vynuogės geriausiai auga ir noksta šiek tiek didesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje, todėl Lietuvos klimato sąlygomis vynuogių auginimas yra optimalus ne kiekvienais metais.

Vynuogių auginimas Lietuvoje

Todėl vynuogių derėjimo etapas gali būti neoptimalūs. Tai nereiškia, kad vynuogių nepavyks užsiauginti. Tai reiškia tik tiek, kad pietų Europos šalyse jos turi didesnes galimybes užaugti didesnėmis ir skanesnėmis. Bet ir čia yra sprendimu: galima pasirinkti tas vynuogių veisles ir rūšis, kurios yra tinkamesnės mūsų klimato sąlygomis.

 

Vynuogių auginimas

 

Vynuoges geriausia auginti ten, kur jų nepasiekia stiprus vėjas ir kur yra daugiau saulės spindulių ir šilumos. Tačiau tik pasisodinti vynuogių neužtenka. Kaip ir pomidorai ar kiti vijokliniai augalai, vieta, kurioje auginamos vynuogės turi būti atitinkamai paruošta. Joms reikia paruošti vielas ir strypus apie kuriuos vynmedis galėtų vyniotis ir augti. Priešingu atveju vynmedis neaugs arba augs netinkamai, todėl uogų derliaus užsiauginti nepavyks.

Vynuoges taip pat patartina tręšti, praturtinti kalkėmis. Be trąšų, vynuogių sodinimas ir auginimas vyksta giliai sukultūrintose dirvožemiuose, kurių pH būtų iki 7.

Vynuogių genėjimas

Vynuogių priežiūra didžiąja dalimi susiveda į genėjimą. Vynuogių genėjimas yra svarbiausia ir reikšmingiausią jų auginimo dalis.

Augalą genėti reikia kiekvienais metais (jei augalas nėra keičiamas kitu), rudenį, po to, kai yra nuimamas derlius ir nukrenta vynmedžio lapai. Vynuogių genėjimo principas yra toks pat nepriklausomai nuo veislės, tačiau konkrečios detalės gali skirtis pagal veislę. Todėl kiek konkrečiai pumpurų reikėtų palikti, kiek giliai ir nuosekliai reikėtų išgenėti vynuoges negalima pasakyti, nes tai priklauso nuo pasirinkti veislės.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top