Home
You Are Here: Home » Auginimas » Šilauogės

Šilauogės




Šilauogės – tai uogos, kurios pamėgtos ne tik už labai gerą skonį, bet ir už vertingas gydomąsias savybes. Šilauogės yra vienos unikaliausių augalų, jos kaupia tai, ko žmogaus organizmui labiausiai reikia,  taip pat vertinamos dėl antocianinų, flavenolių, katechinų, glikozidų, fenolinių rūgščių. Šie junginiai saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, stabdo senėjimo procesus.

Šilauogių išvaizda – tai 1.5-1.8 m aukščio krūmas storais stačiais stiebais, standžiais žaliais lapais, varpelio formos ar rutuliniais balsvais žiedais. Uogos – mėlynos ar melsvai juodos, 15-20 mm skersmens, bespalviu minkštimu, auga kekėmis. Krūmas gražus visais metų laikais: pavasarį – baltais varpeliais sodrios žalumos fone, vasarą – rausvai violetinėmis, mėlynomis uogomis, rudenį – spalvingais lapais, žiemą- žaliais ar rausvais stiebais.

Šilauogių auginimas

Šilauoges auginti nėra sunku, svarbiausia išsirinkti tinkamą veislę. Dauguma šilauogių veislių yra palyginti atsparios žemai temperatūrai  žiemą, tačiau rekomenduojama mūsų klimate rinktis ankstyvos arba vidutinio ankstyvumo veislės šilauoges, vėlyvų paprastai nespėja visos sunokti, užpuola šalčiai.

Reikėtų rinktis dvimečius krūmelius su sveikomis vešliomis šaknimis ir stipriais sumedėjusiais ūgliais. Vengite įsigyti krūmelių su parudavusiomis, dėmėtomis šakutėmis, ar negražiais dėmetais lapais, nes jauni augalai palyginti neatsparūs ligoms. Šis augalas mėgsta rūgščią ir laidžia vandeniui dirvą, jas geriausia sodinti į rūgščias durpes, taip pat patinka šilta ir saulėta vieta. Šilauoges, sodinant rudenį, rekomenduojama sodinti kuo anksčiau, kad prigytų naujoje vietoje ir pasiruoštų žiemai.

Pasodinti šilauogę nėra sunku. Iškasama 1 m skersmens, 40 – 60 cm gylio duobė. Didžiąją dalį pripilame spygliuočių pjuvenų, užpilame durpių, smėlio ir išmaišome, rekomenduojama, kad didesnioji dalis durpių būtų viršuje, o pjuvenos apačioje. Laistyti po pasodinimo reikia gausiai (10 litrų krūmui per savaitę), tačiau vanduo neturi stovėti, mat šilauogės labai jautrios drėgmės svyravimams dirvožemyje.Neprigijusių šilauogių, tręšti nereikia. Prigiję augalai tręšiami trąšomis, skirtomis uogakrūmiams.

Šilauogės

Šilauogės pradeda derėti kitais metais po pasodinimo, 5-6 metų amžiaus krūmai jau gausiai dera. Nuo žydėjimo iki pirmojo skynimo vidutiniškai praeina 50–60 dienų. Labai ankstyvų veislių derlius ima nokti liepos mėnesio viduryje, vėlyviausių veislių uogos skinamos rugsėjį iki pat stipresnių šalčių. Šilauogių uogos prinoksta ne vienu metu. Nokstančios uogos pirmiausiai nusidažo tamsiai violetine spalva, vėliau pamėlynuoja. Šilauogės prinokusios, kai nusidažo mėlynai ir dar praeina 7-10 dienų. Pirmą kartą skinama, kai prinoksta trečdalis derliaus.

Šilauogių nauda. Šilauogėse sukaupta tai, ko žmogaus organizmui labiausiai reikia. Pagal β-karotino kiekį uogos prilygsta sojoms, žaliesiems žirneliams ar varškei, tiamino – burokėliams, kriaušėms, juodiesiems serbentams, riboflavino – šaltalankiams, citrinoms ar juodiesiems serbentams, niacino – juodiesiems serbentams. Uogos valgomos šviežios ar šaldytos. Be jau minėtų medžiagų, uogose būna sausų tirpiųjų medžiagų, angliavandenių, organinių rūgščių, antocianų, turi pektinų, antioksidantų, antocianozidų, bakterijų inhibitorių, elago rūgšties, skaidulinių medžiagų. Antioksidantai saugo organizmą nuo senėjimo bei įvairių ligų. Taip pat liaudies medicinos šaltiniuose minima, kad šilauogė gydo penkis vėžius: prostatos, krūties, stemplės, storosios žarnos ir skrandžio. Skaidulinės medžiagos reguliuoja medžiagų apykaitą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Šilauogėse taip pat gausu kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio, natrio, cinko, vitaminų B1, B2, B6, PP. Šilauogės padeda atsigauti pavargusioms akims, todėl uogų ekstraktai įeina į regėjimą gerinančių preparatų sudėtį.

 

Šilauogės pasižymi ir šiomis sveikatą stiprinančiomis savybėmis:

• Stiprina imuninę sistemą;

• Mažina cholesterolio kiekį kraujyje;

• Mažina riziką susirgti diabetu;

• Gerina medžiagų apykaitą;

• Saugo nuo žalingo saulės poveikio;

• Gerina regėjimą.

Šilauogės

Šilauogės tinkamos valgyti su pienu, grietinėle arba ledais. Jas galima šaldyti šviežias ir konservuoti, pavyzdžiui, gaminant sultis, vyną, likerį ir uogienę, naudoti kaip aromatinį priedą tortams ir pyragams. Jos ne tik labai gražios ir skanios uogos, bet ir sveikos. Tad skanaukite į sveikatą!




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top