Home
You Are Here: Home » Auginimas » Vynuogių auginimas

Vynuogių auginimas




Wine_grapes

 

Vynuogių auginimas nėra plačiai paplitęs Lietuvoje. Tai yra dėl to, jog užauginti vynuoges reikia palankios temperatūros ir daug saulės. Tačiau yra ir išimčių, Lietuvoje vynuogių mėgėjai tinkamai pasirinkę vietą gali užsiauginti skanių uogų ir džiaugtis pakankamai gausiu derliumi.

Sodinant vynuoges svarbu iškasti dideles duobes, geriausiai tinka 70 x 70 cm. Išrinkite akmenis ir kitokius pašalinius daiktus, sutvarkykite žemę, nes augalas augs ilgai, todėl prieš sodinant įsitikinkite, jog ta vieta yra rami, nejudri.Geriausias laikas ruošti žemę vynuogėms yra ruduo.

Vynuogių auginimas yra galimas neutraliame pH ( 7 ), jei jis rūgštesnis, tuomet pašarminkite jį pelenais.

Vynuogių sodinimui geriausia yra rinktis 1 metų amžiaus augalus, o laikas pavasario pabaiga, tačiau kaip visada yra atsižvelgiama į savaitės vidutinę temperatūra. Vynuogių sodinimui palanki temperatūra turėtų būti – 14 – 20 temperatūra. Aišku, reikėtų atkreipti dėmesį ir į dirvožemio temperatūra, jis turėtų būti normalios temperatūros, ne per šlapias. Nesiruoškite sodinti per anksti, nes vynuogėms augant jos gali nušalti. Jau pradėjusias vegetuoti vynuoges reikia sodinti vasaros pradžioje, kuomet šalnų pavojus sumažėja iki minimumo. Iki tol sodinukus būtina auginti ant palangių, šiltnamyje.

Jei norite, kad vynuogių auginimas būtų dar pastebimesnis prieš sodinant sodinukų šaknis patalpinkite į normalios temperatūros vandenį 20-46 valandos, bet ne ilgiau nei 47-48 valandoms.

Taip pat yra nerekomenduojama trumpinti šaknis daugiau nei 5 centimetrais ir atlikite tai su labai aštriais įrankiai, jog nepažeistumėte šaknų. Jei tai atlikote, tuomet nedelsdami sodinkite. Prieš tai būtinai šaknis išsklaidykite, jei sodinsite gumule vynuogė gali neprigyti.

Vynuogių auginime ypatingai svarbų vaidmenį atlieka priežiūra pirmaisiais metais, per šiuos metus vynuogės turi visą “dėmesį” sutelkti į šaknų sistemos augimą.  Pirmiausia jaunus sodinukus reikia pririšti prie atramos, lazdeles sukiškite kas 25-30 cm. Palikite tik stipriausius ūglius, o kitus sunaikinkite. Nepamirškite laistymo, ypač per vasaros sausras. Patį pirmą mėnesį gausiai laistykite vandeniu. Per pirmuosius metus taip pat patartina apipurkšti fungicidais, tai apsaugos nuo miltligės. Pirmas kartas turi būti ne ankstesnis nei 6-ojo lapo išsiskleidimas. Nepamirškite, jog pirmaisiais metais herbicidų naudojimas ir tręšimas yra draudžiamas.

Antraisiais metais vynuoges geriausia genėti yra rudenį, kuomet nebelieka lapų. Kamienas paliekamas 70 – 100 cm aukščio.Galime formuoti vaisinius “aukštus” atskirdami juos vielomis ir palikdami 2-3 pumpurus kiekviename aukšte.

Medžiagų judėjimas turi būti nukreiptas tik į pirmamečius ūglius, nes tik ant jų yra brandinamos uogos,todėl ir yra atliekamas genėjimas. Pumpurų skaičių metams bėgant reikia didinti pamažu, o po ~4  metų šį kiekį palikti pastovų. Genėjimas priklauso nuo veislės. Perkant veisles jus visuomet informuoja apie vynuogių paliekamą pumpurų skaičių, mėgstamą temperatūra, uogų brandinimo metą ir t.t.

Linkiu sėkmės vynuogių auginime.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top