Home
You Are Here: Home » Sveikata » Avokadas

Avokadas




Avokadas, Amerikoje vadinamas aligatorine kriauše – tikras vitaminų užtaisas, vis labiau populiarėjantis ir lietuvių virtuvėje. Avokadai valgomi vieni, pabėrus druskos, su jais pagardinamos įvairiausios salotos, gaminami įdaryti avokadai, sušiai, įvairios užkandėlės ir net padažai kitiems patiekalams. Kai kurie šias uogas (tikrai taip, botaniniu požiūriu avokadas yra uoga) netgi bando užsiauginti patys. Ir tai, nors ir nelengva, tačiau tikrai įmanoma.

Avokadas

Avokadai kilę iš Meksikos bei centrinės Amerikos, dar ir dabar čia auginamos didžiausios plantacijos šių vaisių. Nors natūraliai jie auga ant aukštų, 10 ir daugiau metrų siekiančių medžių, vis tik fermose medeliai genimi, jie labiau primena krūmus – yra kokių trijų metrų aukščių, vešlūs ir gausiai derantys, patogiai pasiekiami skynėjams.

Mūsų prekybos centrus dažniausiai pasiekia dar pilnai neprinokę avokadai. Prinokusį, maistui tinkamą vaisių išduoda jo minkštumas – paspaudus pirštu turi likti nedidelė duobutė, pats vaisius būti šiek tiek minkštas. Jei nusipirkote dar kietų avokadų, palaikykite juos kelias dienas kambario temperatūroje ir jie prinoks.

Avokado nauda

Avokadas – labai riebus vaisius. Iš jo netgi gaminamas aliejus, kuris taip pat sėkmingai skinasi kelią sveikuolių tarpe. Avokado riebalai sveiki, gausūs polinesočiųjų riebalų rūgščių. Tyrimais įrodyta, kad kasdien suvalgant po avokadą jau po savaitės sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje. Avokadų riebumas kartais siekia ir 30 procentų, tad toks vaisius ne tik skanus, bet ir sotus. Na o riebaluose ištirpę taip pat labai sveikatai naudingi vitaminai A, D ir E.

Daug avokaduose ir smegenų veiklą stiprinančių B grupės vitaminų, yra imunitetą saugančio C vitamino, taip pat vitaminų G ir K bei kitų. Netrūksta šiuose vaisiuose ir įvairių mineralinių medžiagų, pagrinde kalio, magnio, fosforo, geležies, kalcio.

Avokadai

Kuo naudingas avokadas:

  • Veikia kaip širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinė priemonė;
  • Mineralai ir B grupės vitaminai teigiamai veikia smegenis ir nervų sistemą;
  • Dėka polinesočiųjų riebalų rūgščių gerina virškinimą, lengvina kepenų veiklą, tirpdo organizmo riebalų perteklių, mažina kraujo klampumą bei cholesterolio kiekį jame;
  • Avokade esantis A vitaminas padeda regėjimui, o C vitaminas stiprina imunitetą;
  • Vaisiuose esantys antioksidantai mažina vėžio riziką;
  • Mineralų bei vitaminų kompleksas padeda veikti daugeliui organizmo funkcijų.

Avokado auginimas

Šis pietų kraštų augalas yra tikrai reiklus šilumai, tad mūsų kieme augti atsisakytų. Tačiau vazone gana sėkmingai galima užsiauginti avokadą, kuris vaisių greičiausiai ir neduos (nors kai kam pasiseka), tačiau gali būti įdomi namų puošmena. Iš sėklos auginamas avokadas jau per du – tris metus pasiekia vešlaus, pusmetrio ir daugiau aukščio krūmo stadiją.

Kaip viskas prasideda? Imate avokado kauliuką ir bukesnį jo galą pamerkiate į vandenį. Geriausiai tam tinka skaidri stiklinė, su kas kelias dienas keičiamu vandeniu. Per kelias savaites sėkla ims leisti šaknis, vėliau ir daigelį, kuriam pasiekus kokių 15 cm verta pusę nupjauti – kad geriau augtų ir būtų vešlesnis. Kuomet pradeda dygti daigas, pasirūpinkite jog vandenyje būtų trąšų, tam puikiai tinka ir tiesiog humuso ar komposto žiupsnis.

Avokadas

Jau persodinus avokadą į vazoną su žemę, svarbiausia užtikrinti pastovų laistymą. Avokadai mėgsta drėgmę, tad žemė, kuriuose jie auga, turi nuolat būti šiek tiek drėgna. Augalui augant galima vis pagenėti viršutines jų dalis, nuskinant po lapelį ar du – taip avokadas augs vešlesnis, tuo pačiu ir puošnesnis.

Jei pasiseks, po kokių penkių galbūt sulauksite ir vaisių. Tačiau, dera pasakyti, pasiseka nedaugeliui. Tačiau bet kokiu atveju avokadas puikiai puošia namus, juo labiau, kad tai tikrai egzotiškas augalas.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top