Brokoliai
Brokolis – labai sveika daržovė. Turbūt ne kartą teko girdėti šią frazę? Ir tai yra tiesa. Ši daržovė yra lengvai virškinama, brokoliuose daug baltymų, kurie kokybe prilygsta mėsoje ir kiaušiniuose esantiems baltymams. Be to, brokoliai turi magnio, geležies, taip pat fosforo, kalcio ir b grupės vitaminų. Taip pat brokoliuose yra ir beta karotino, kuris yra itin svarbus vaikų augimui ir regėjimui.
Įdomu tai, jog brokoliai, nors ir nėra rūgštūs, tačiau vitamino C kiekiu nedaug nusileidžia citrusiniams vaisiams. Taigi, valgydami brokolius, pakelsite tonusą ir padėsite sau apsisaugoti nuo streso. Be to, brokoliai teigiamai veikia ir žmogaus imuninę sistemą, tą lemia brokoliuose esantis chlorofilas. Ir galiausiai – brokoliai yra nekaloringi, tad galite juos valgyti nesivaržydami.
Kas gi yra tas brokolis? Tai bastutinių šeimos vienmečiai augalai, kilę iš Italijos. Šiems augalams jau du tūkstančiai metų ir, nepaisant to, jog brokolių tėvynė – šiltoji Italija, jau beveik 100 metų brokoliai auginami ir Lietuvoje. Brokolio vardas (broccoli) yra itališkas ir reiškia stiprią ranką arba stiprią šaką.
Brokoliai yra vertingiausi, kai dar nebūna pražydę, todėl būtent tada juos ir skiname. Valgome brokolio žiedkočius ir pumpurus. Šie įprastai būna iki 20 cm skersmens ir sveria iki pusės kilogramo. Brokolius dedame į sriubas, į troškinius, salotas ir visur, kur tik manome, kad jie reikalingi.
Brokolis dažnai naudojamas ir kaip gydanti daržovė. Kaip jau minėta, brokoliai yra lengvai virškinami, todėl jais galima maitinti sergančius ir sveikstančius žmones. Brokoliuose esančios medžiagos stiprina kraujotakos sistemą, padeda užkietėjus viduriams, gerina virškinimą. Be to, brokoliai tinka ir diabetikams, mat juose yra nedidelis kiekis angliavandenių.
Kaip paruošti brokolius, kad jie būtų sveiki ir skanūs? Ne paslaptis, jog ilgas virimas ar net ir plovimas, išplauna naudingus vitaminus ir mineralus. Todėl brokolius patartina apvirti garuose arba vandenyje, tačiau neilgiau kaip 3 – 5 minutes. Kadangi žiedai yra plonesni už kotą ir greičiau išverda, patartina storus kotus supjaustyti mažais gabalėliais. Norint išlaikyti brokolio skonį, patartina nepersistengti su prieskoniais. Virtuvėje brokoliai skaninami citrinų sultimis, česnaku.
Jei išvirus brokoliai pasidaro tamsiai žali, reiškia jie pervirti ir prarado naudingąsias savybes. Brokolius patartina valgyti su neriebia grietine, taip pat kaip priedą prie mėsos, žuvies patiekalų. Brokolius tinka maišyti ir su kitomis daržovėmis.
Brokoliai ar žiediniai kopūstai? Yra žmonių, kurie maišo žiedinius kopūstus su brokoliais. Na jie išties panašūs, tad nieko keisto. Tačiau brokoliai gali pasigirti tuo, jog turi 2 kartus daugiau vitamino C nei minėtieji žiediniai kopūstai. Na o karotino, stiprinančio regėjimą, brokoliuose net 50 kartų daugiau. O ką jau kalbėti apie gausybę kitų vitaminų ir mineralų, esančių brokoliuose.
Norėdami išsirinkti šviežią brokolį, gerai jį apžiūrime. Brokolis turi būti žalios spalvos, gelsvumas išduoda, jog brokoliai yra per ilgai laikyti. Tokie pageltę brokoliai bus praradę savo geriausias savybes ir jie gali būti kartūs. Atkreipkite dėmesį ir į lapus – šie turi atrodyti šviežiai ir būti traškūs. Neimkite brokolių nuvytusiais lapais ar suspaustų. Be to, brokolių kvapas turėtų priminti kopūstus. Nusipirkę brokolius, laikykite juos šaldytuve, apatiniuose skyriuose. Sudėkite juos į popierių ar plastikinį maišelį – taip jie ilgiau išliks švieži.
Reklama: Kokybiškas darbas Šiauliuose