Home
You Are Here: Home » Sveikata » Morkos, jų nauda sveikatai

Morkos, jų nauda sveikatai




morkos

Sunku įsivaizduoti, kad kadaise morkine vadinta visai ne ryškiai oranžinė, o violetinė spalva. Juk iš pradžių ryškia­spalvė morka, prie kurios dabar esame įpratę, buvo blyš­kiai violetinio atspalvio. Būtent tokį augalą pažinojo seno­vės Afganistano, kur jis auginti pradėtas prieš daugelį šimtmečių, gyventojai.

Žygis į Europą

Europiečiai ilgai nepripažino morkų valgomomis daržovėmis. Violetinėmis šaknelėmis jie šėrė arklius, lapais puošė sudėtingas damų šukuosenas. Tuo metu pagrindiniu trūkumu laikytas ne skonis, o violetinė spalva. Ji ne tik suteikdavo daržo­vei apetito nežadinančią išvaizdą, bet ir nuspalvindavo kitus produktus, naudotus gaminant patiekalus.

Tik po daugybės selekcininkų ekspe­rimentų morkos pagaliau atsikratė viole­tinės spalvos ir tapo oranžinės. Būtent nuo tada prasidėjo pergalingas jų žygis po Europą.

Pakramsnok!

Gurmanų džiaugsmui, paaiškėjo, kad sodri ugninė spalva padarė morkas ne tik gražias, bet ir maistingesnes, Juk ji atsira­do dėl didelio karotino kiekio, kuris labai naudingas žmogaus regėjimui ir imuninei sistemai. O kad daržovės tikrai būtų nau­dingos. jas reikia sumaišyti su aliejumi arba grietine. Mat organizmas pasisavina karotiną tik tada, kai šis patenka j skrandį kartu su riebalais.

Morkose yra ir kitų vertingų medžia­gų: daug B grupės vitaminų, gerinančių nervų sistemos darbą, odos ir plaukų būklę; vitamino PP, gerinančio miego ko­kybę, padedančių susidoroti su nuovar­giu ir depresija; vitamino E, stabdančio širdies ligų vystymąsi ir ankstyvą senėji­mą; vitamino C, padedančio įveikti infek­cijas; jodo, kalio, fosforo, vario ir kitų mikroelementų. Šviežiuose šakniavai­siuose yra daug augalinės ląstelienos, to­dėl juos vartojant iš organizmo geriau pasišalina toksinai ir šlakai, grįžta žvalu­mas ir būna graži odos spalva. Būtent dėl šių naudingų medžiagų sultingos morkos gali visiškai atstoti mažytę vaistinę.

Norintiems turėti sveikas dantenas ir dantis reikėtų kuo dažniau graužti oranžinius šakniavaisius – morkos puikiai nuvalo nuo emalio maisto likučius ir įvei­kia mikrobus, sukeliančius ėduonį ir už­degimą, jei peršalote, paskalaukite gerklę šviežiomis morkų sultimis. Jos, sumaišytos su medumi, padeda numalšinti kosulį, o su pienu profilaktiškai vartojamos nuo bron­chinės astmos priepuolių.

♦                     Šviežios morkos dažnai įtraukiamos į žmonių, sergančių kepenų, inkstų, širdies ir kraujagyslių ligomis, valgiaraštį. Šios nau­dingos daržovės padeda išvengti ligų pa­aštrėjimo.

♦                     Šviežių tarkių dedama ant žaizdų ir nudegimų. Kad saulės ir vėjo nugairinta oda nepleiskanotų, galima uždėti tarkuotų morkų ir kiaušinio trynio kaukę.

Tiesa, nevertėtų įsismaginti graužti morkas tiems žmonėms, kurie serga plo­nųjų žarnų uždegimu, paaštrėjus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei – jos gali pakenkti.

Tai įdomu

Medikai pataria moterims kuo daž­niau įtraukti į savo valgiaraštį morkų ir po­midorų patiekalus. Paaiškėjo, kad kuo jos daugiau valgo šių daržovių, tuo rečiau ser­ga kiaušidžių vėžiu. Be to, prieš klimaksą reikalingesni pomidorai, o per menopau­zę – morkos. Pakanka suvalgyti per dieną I morką ir per savaitę 100 g pomidorų padažo.

Išsaugome vitaminus

Žinoma, kad morkos yra vienos iš vi- taminingiausių daržovių, tačiau ruošiant maistui dalis naudingų medžiagų neišven­giamai dingsta. Norėdami sumažjnti nuo­stolius iki minimumo, virkite jas uždeng­tuose induose. Dangtis ne tik padės iš­saugoti daržovių skonį ir kvapą, bet ir pa­dės patiekalui tapti vertingesniam.

Vertėtų įsidėmėti ir tai, kad skutant morkas taip pat žūva daug vitaminų, esančių žievelėje. Tad nenaudokite peilio, o patrinkite jas šepetėliu daržovėms plauti.

Pasirinkimo kančios

♦                     Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į ne­didelius ryškiai oranžinės spalvos šaknia­vaisius. Daugiausia vitaminų turintieji sve­ria apie 150 g. Kuo didesnė morka, tuo daugiau nitratų ji yra sukaupusi.

♦                     Oranžinė spalva tiesiogiai propor­cinga naudai – kuo ryškesnė morka, tuo joje daugiau karotino, taigi vitamino A.

Pirkite kietas morkas, be dėmių ir įtrūkiu, kurie rodo, kad šerdis sugedusi.

Meilės vaisius

Italų mokslininkai pabandė išsi­aiškinti, koks ryšys tarp žmonių tem­peramento ir jų mėgstamų produk­tų. Buvo apklausta 1000 responden­tų. Paaiškėjo, kad morkų mėgėjai – puikūs meilužiai, miltinių patiekalų mėgėjai labai patikimi, o „mėsėdžiai” ypač egoistiški.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top