Home
You Are Here: Home » Sveikata » Pomidorų nauda sveikatai

Pomidorų nauda sveikatai




Pomidoras

XV šimtmečio pabaigoje – XVI pradžioje Atlanto vandenyno bangas m kartą skrodė didžiojo to meto keliautoji ir garsaus jūrų admirolo Kolumbo laivai. Juose plukdomos prekės tais laikais būdavo prilyginamos auksui – tai prieskoniai, kuriais buvo aprūpinamos išrankios Prancūzijos, Italijos, Ispanijos ir Portugalijos rinkos. Tačiau laivuose buvo ir kitokių ne mažiau vertingų eksponatų – įvairi! tik Amerikos žemyne augančių augalų sėklų. Taip viename tokių laivų savo kelionę į Senąjį žemyną (Europą) ir pradėjo pomidorai. Smalsius Kolumbe flotilės jūreivius Centrinėje Amerikoje (Peru) pomidorai sužavėjo įvairiaformiais spalvingais (raudonais geltonais ar oranžiniais) vaisiais. Vietiniai gyventojai juos valgė pasigardžiuodami. Šiuo metu jau žinoma, kad Pietų Amerikos čiabuviai maistui pomidorus naudojo jau V amžiuje prieš Kristų.

Tačiau Europoje šie „atvykėliai” pirmiausia buvo pripažinti tik kaip dekoratyvūs augalai. Prancūzai juos vadino švelniai – „meilės obuoliukais”, o šveicarai ir austrai – rojaus vaisiais, auksiniais obuoliais. Ir tik XIX šimtmetyje čia pomidorai įvertinti kaip labai vertingo: daržovės. Gal dėl to per palyginti neilgą laiką nuo jų kultivavimo pradžios selekcininkai sukūrė per 2000 jų veislių.

KUO ĮDOMUS ŠIS, MUMS JAU ĮPRASTU TAPĘS MAISTINIS AUGALAS?

Valgomasis pomidoras (Lycopersicum esculentum Mili.) yra artimas bulvių gimi­naitis ir priklauso tai pačiai bulvinių (Solanaceae) šeimai. Laukinių jų protėvių, dau­giamečių pomidorų, dar ir mūsų dienomis auga Peru ir kitose Pietų Amerikos žemyno valstybėse. Tačiau kultūroje jis puoselėja­mas kaip vienmetis augalas, turintis statų arba šliaužiantį iki 3 m ilgio išaugantį netvir­tą, reikalaujantį atramos stiebą. Lapai per­trauktai neporiškai plunksniški, žiedai gel­toni, dvilyčiai, formuojasi lapų pažastyse. Tai savidulkis augalas. Vaisius – įvairaus dydžio (3-10 cm ir daugiau skersmens), la­bai įvairių formų (apvalios, suplotai apva­lios, ovalios, pailgai ištęsto ovalo, lašo, šir- diškos ir kt.) ir atspalvių raudonos, gelto­nos, oranžinės ar žaliai dryžuotos uogos, ku­rios gali sverti, nelygu veislė, nuo 60 iki 900 g. Vaisių gaubia plona, tačiau tvirta odelė, po ja yra kietesnis poodinis sluoksnis ir minkštimas, sudarytas iš sultingų sėklinių kamerų, kuriose būna 2-20 sėklų. Maisti­niu požiūriu tinkamiausi laikomi tų veislių pomidorai, kuriuose susiformuoja mėsingos sėklinės pertvaros.

KAS SLEPIASI ŠIUOSE MOKSLO PASAULYJE UOGOMIS VADINAMUOSE VAISIUOSE?

Skaisčių spalvų sultingi pomidorai – be­ne populiariausia daržovė. Prinokę, ką tik nuskinti jų vaisiai yra puikaus saldžiarūgščio skonio, žadina apetitą. Nors juose maistinių medžiagų nėra daug, užtat jos vertingos sa­vo įvairove. Prinokusiuose pomidoruose yra net 92,9 % vandens, vos 1,0% baltymų, 0,2% riebalų ir 4,1% angliavandenių (krakmolo, švelnios ląstelienos, cukrų, pektininių medžiagų pavidalu), todėl suvalgius jų 100 g organizmas gaus vos 17 kcal energijos. Po­midorai pasižymi bioaktyvių medžiagų gau­sa. Ypač vertingi juose esantys vitamino A provitaminai – karotenas ir likopenas, pomi­dorams suteikiantys spalvą. Jų vaisiuose ran­dama net 0,8-1,2 mg%. Vitamino C pomido­ruose yra panašiai kaip citrinose (22-55 mg%). Juose randama vitaminų E, Bv B2, PR K, gausu folio rūgšties, biotino, taip pat ir mi­neralinių medžiagų (Na, Mg, R Ca, K, Fe, Cu, Zn, Se, J ir kt.), švelnių organinių rūgščių (obuolių, citrinų bei nedaug oksalo), sutei­kiančių vaisiams maloniai rūgštoką priesko­nį, be to, jos šarmina organizmo terpę.

POMIDORAI IR SVEIKATA

Pomidorus, kaip dietinį produktą, patar­tina valgyti šviežius. Juose esančios bioaktyvios medžiagos (ypač likopenas) stiprina organizmo vidinių sienelių struktūrą, sparti­na medžiagų apykaitą, saugo ir stiprina vi­sas organizmo gleivines (akių, burnos, virškinamojo trakto), padeda regeneruotis jungiamajam audiniui (greičiau gyja žaiz­dos), jaunina ląsteles, stiprina kraujagyslių sieneles, gerina širdies raumens darbą. Po­midoruose esantys pektinai mažina choles­terolio kiekį kraujyje. Juos siūloma valgyti turint antsvorio.

Pomidorų sultys ne tik gaivina organiz­mą, malšina troškulį, jas patartina gerti hi­pertenzija, ateroskleroze ir mažakraujyste sergantiems ligoniams. Jose ištirpusios medžiagos mažina nervinę įtampą, šalina nuovargį, gerina miegą. Organinės rūgštys, sulčių sekreciją, aktyvina žarnyno peristal­tiką, naikina mikroorganizmus, slopina pu­vimo procesus žarnyne. Sultyse esantys ne­maži kalio kiekiai (270-290 mg%) svarbūs pašalinant iš organizmo skysčių perteklių. Kalis padeda pernešti maisto medžiagas ir jomis aprūpinti visas organizmo ląsteles. Biotinas (vit. H), kurio nemažai išlieka ga­minant sultis ar kitaip perdirbant pomido­rus, labai svarbus sveikai odai, plaukams, nagams, jis padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje-tai svarbu žmonėms, sergantiems diabetu. Šviežiai spaustos pomidorų sultys — vitamino C, karotino bei mineralinių medžia­gų koncentratas. Tačciau reikia žinoti, kad jose vit. C yra 1,5 karto mažiau, o karotino ir geležies dukart daugiau negu šviežiuose vaisiuose.

POMIDORAI KOSMETIKOJE

Vasara – tai nuostabus laikas, kai gali­ma apsieiti be itin brangių pramonės gami­namų kosmetinių priemonių ir savo orga­nizmą, o ypač odą, pamaloninti natūraliais sodo ir daržo teikiamais produktais. Tai, kad pomidorai naudoti dermatologiniams (odos) susirgimams gydyti, žinoma jau nuo seno. Kaip kosmetinė priemonė, pomidorai prilygs­ta morkoms ir agurkams.

POMIDORAI KULINARIJOJE

Maistui tinkamiausi yra natūraliai sau­lėje prinokę pomidorai. Maždaug pusė tokių pomidorų derliaus yra sunaudojama švie­žių-salotoms, mišrainėms, garnyrams, pa­dažams ar net sriuboms ruošti. Jie, kaip ir kitos šviežios daržovės, gali būti įdaromi įvairiai paruoštais sūrio, daržovių, jūros gė­rybių, žuvies, mėsos, kiaušiniu, kepenėlių ir kt. įdarais. Iš šviežių pomidorų spaudžia­mos sultys, gaminamos pastos, tyrės, vai­siai tinka marinuoti, rauginti, netgi džiovinti.

Namų kulinarijoje iš pomidorų yra verdama pikantiška sriuba, jie kepami, su jais gaminami troškiniai. Pomidorai yra nepa­keičiama sudėtinė picų ir aštrių apkepų da­lis, ruošiama nesuskaičiuojama gausa sa­lotų su pomidorais. Gurmanai yra nustatę geriausiai vertinamus pomidorų derinius su kitomis daržovėmis, populiariausi jų yra šie: su žiediniais kopūstais, salotomis, morko­mis, ridikėliais, saldžiosiomis paprikomis, avokadais, pagardinant sūriu, saulėgrąžų sėklomis ar kapotais paskrudintais riešutais.

Geriausiai organizmas veikliąsias pomido­rų medžiagas pasisavina valgant juos su alyvuogių aliejumi ir įprastomis maistinė­mis rūgštimis (citrinos, balzamo actu ar aro- matintu maistiniu actu). Nepakartojamas aperityvas sutinkant svečius yra įvairūs po­midorų sulčių kokteiliai.

Ruošiant pomidorų patiekalus dažniau­siai naudojami prieskoniai: bazilikai, čes­nakai, petražolės, rozmarinai, peletrūnai, rau- donėliai, čiobreliai, krapai, malti juodieji ir kvapieji pipirai.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top