Home
You Are Here: Home » Sveikata » Populiariausios vaistažolės ir jų panaudojimas

Populiariausios vaistažolės ir jų panaudojimas




Kol medicina dar nebuvo tiek pažengusi, kad galėtų mums pasiūlyti daugiau nei kelias dešimtis skirtingų pavadinimų vaistų nuo kiekvienos ligos, geriausia gydomąja priemone tapdavo žolelių arbatos, kompresai ar užpiltinės. Be to, žalumynai puikiai pagardindavo ir protėvių ruoštus patiekalus, buvo naudojami ir arbatai.

Tačiau šiandien, vos pasijutę prastai, bėgame į vaistines teiraudamiesi “išsigelbėjimo“, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga dažniausiai ir būna tos pačios vaistažolės ekstraktas. Deja, dauguma cheminių preparatų pasižymi ir šalutiniu poveikiu, kurio iš karto galime ir nepajusti, priešingai nei švelniai veikiantys, gamtos mums parūpinti vaistiniai augalai.

Žinoma, būna atvejų, kai specifinė vaistažolių rūšis ne visada tinka individualiam organizmui, bet tai jau išimtiniai atvejai. Visgi, svarbu pasidomėti vieno ar kito augalo gydomosiomis savybėmis, galimomis alerginėmis reakcijomis, jei esate jautrūs tam tikroms sudėtinėms dalims. Šiandien susipažinsime su pačiomis populiariausiomis vaistažolėmis bei jų panaudojimu kasdieniniame gyvenime.

Čiobrelis lengvai atpažįstamas iš kvapo

Čiobrelis lengvai atpažįstamas iš kvapo

Yra toks augalėlis pavadinimu – gyslotis. Tikriausiai vaikystėje ne kartą teko jį užminti vaikštinėjant kieme ir nė nesusimąstant, koks iš tiesų tai vertingas dalykas. Mūsų protėviai gysločio lapus naudodavo kaip priemonę kraujavimui pristabdyti ar sąnarių skausmams mažinti. Ir ne veltui, nes šis augalas pasižymi dezinfekciniu, priešuždegiminiu poveikiu. Norint greitesnio efekto prieš sąlyti su žaizda, patartina lapelius šiek tiek patrinti pirštais. Beje, gysločiai turtingi tokiomis medžiagomis kaip glikozidai, saponinai, flavonoidai, vitaminais K,C, kaliu. Gysločio sėklų ar lapų arbata padeda suviduriavus, kenčiant nuo opaligės, gastrito, aterosklerozės ar kvėpavimo takų susirgimų. Pajutote itin nemalonų danties skausmą? Karštu vandeniu nupilkite gysločio šaknį ir lėtai kramtykite, kol nemalonūs pojūčiai aprims.

Iš vaikystės dienų mums atmintyje išlikusi ir čiobrelių arbata. Išties, šis žolynas jau nuo seno karaliauja tarp veiksmingiausių vaistinių augalų peršalimo ligų sukeltiems simptomams lengvinti. Čiobreliuose randama vitamino C, eterinių aliejų, flavonoidų. Tai puiki priemonė padedanti apsivalyti plaučiams ir greičiau įveikti kosulį, čiobrelis pasižymi ir organizmą detoksikuojančiu, žarnyno veiklą gerinančiu poveikiu. Gerai sudžiovintą augalą galima  panaudoti nuovirams voniai, taip pat kompresų ruošimui (akių nuovargiui malšinti). Visgi, pasitaiko atvejų, kai viena iš sudedamųjų čiobrelio dalių – timolis, išprovokuoja ir alergines reakcijas, todėl pažeidžiamiems žmonėms geriausiai prieš vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju.

Neabejotinai vitamino C karaliumi galime vadinti paprastąjį erškėtį. Suvartoję vos kelias jo uogeles, apsirūpinsite visa šio vitamino dienos norma. Be visa ko šiame augale gausu B1, B2, E ir K vitaminų, karoteno, geležies, magnio. Erškėčiuose esantys pektinai naudingi norintiems sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, pagerinti medžiagų apykaitą, padėti pasišalinti toksinėms medžiagoms. Uogų arbata sustiprins nualintą imunitetą, pagerins miegą, apsaugos nuo parodontozės.

Dilgėlių panaudojimas - itin platus

Dilgėlių panaudojimas – itin platus

Jei kada nors yra tekę įsidilginti, tikrai žinote koks tai nemalonus jausmas. Bet dilgėlės visai nėra piktas augalas ar kažkokios piktžolės. Priešingai, tai itin plataus panaudojimo vaistažolė su stipriu gydomuoju poveikiu. Dilgėlės yra ir maistas ir vaistas. Pastarosiose randami vitaminai K, C, B2, karotenai, fitoncidai. Šie augalai veikia kaip diuretikas, taip pat stiprina kraują, gydo kepenų, inkstų, virškinimo trakto ligas. Dilgėlių kompresais malšinami nugaros, sąnarių skausmai, uždegimai. Užsiplikę arbatos, turėsite puikų gėrimą opaligės gydymui ar kosulio malšinimui. Jei dilgėles naudosite patiekalų ruošime, nepamirškite lapelių gerai nuplikyti verdančiu vandeniu. Tai puikus ingredientas salotoms, kokteiliams. Tačiau visgi būkite atsargūs su šiuo augalu  jei kenčiate nuo per didelio kraujo krešėjimo ar maitinate krūtimi.

Dar vienas nuostabus augalas – jonažolė. Jei skundžiatės nuolatine nervine įtampa, nemiga, padidėjusiu jautrumu, išgerkite puodelį jonažolių arbatos prieš pat miegą. Štai jonažolių sultys padės kovojant su viduriavimu, plaučių, širdies, inkstų ligomis. Kompresai ramina nudegimus, reumatinius skausmus. Gastrito gydymui bent kelis kartus per dieną vartokite jonažolių antpilą, kuriuo taip pat galima plauti įvairius sužeidimus. Jonažolėse gausu flavanoidų, mineralinių druskų, tanidų, P ir C vitaminų. Nerekomenduojama jonažolių rinktis žmonėms su aukštu kraujo spaudimu.

Širdžiai ir kraujui ypač tinka paprastosios žemuogės. Jose netrūksta vitaminų C, P, K, karoteno, geležies, magnio. Užsiplikykite žemuogių lapų arbatos norėdami paskatinti prakaitavimą ar vidurių užketėjimui lengvinti. Taip pat lapuose yra medžiagų greitinančių žaizdų gijimą. Sultys slopina egzemą, šviesina pigmentines dėmes.

Vasarą vaikštinėdami miške prisirinkite beržų lapų bei pumpurų. Pastaruosiuose esantys flavonoidai, vitaminas C, eteriniai aliejai ypač tinka peršalus, norint išsivalyti organizmą nuo druskų pertekliaus ar sklerozės, reumato prevencijai. Geriant šviežią beržų sulą, tuo pačiu detoksikuosite virškinimo traktą. Nenumokite ranka ir į nuo seno populiarias pirtyje džiovintas beržų vantas, padedančias suaktyvinti kraujotakos sistemą bei atpalaiduojančias tarsi geriausias masažas.

Jonažolė - vaistažolė "nuo šimto ligų"

Jonažolė – vaistažolė “nuo šimto ligų”

Nereikėtų nuvertinti pienės pusseserės – kiaulpienės. Pasigaminę šaknų nuovirą, galėsite jį panaudoti viduriavimo, egzemos ar nudegimų gydymui. Žiedų arbatos suaktyvins fermentaciją, pagelbės kenčiant nuo nemigos. Kiaulpienių sultys padeda išsigydyti net karpas. Šviežius lapelius patartina įdėti ir į salotas, sriubas, o šaknis smulkinti iki miltelių konsistencijos.

Besiskundžiantiems širdies veiklos sutrikimais, depresija, kraujospūdžiu, vertėtų išbandyti gudobelę. Nuovirais bei arbatomis galima gydyti įvairaus tipo virškinimo sutrikimus, nervinę įtampą. Visgi, pačių vaisių valgyti nerekomenduojama tuščiu skrandžiu, mat tai gali iššaukti stiprų dirginimą. Gudobelė yra nuostabus vaistas vėžinių ląstelių dauginimosi pristabdymui.

Natūrali ir itin veiksminga priemonė karščiavimui mažinti – avietė. Ši uoga turi nemažai sacharidų, pektinų, ląstelienos, C, B vitaminų, folio rūgšties. Lapų arbatomis malšinami skausmai, tinka cukraus kiekio kraujyje normalizavimui, smegenų veiklos suaktyvinimui, lengvina bronchito, slogos simptomus, gerina apetitą. Kompresais galima gydyti žaizdeles. Jei jūsų skrandis gan jautrus avietes vartokite itin atsargiai.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top