Home
You Are Here: Home » Sveikata » Šeivamedžio magiška galia

Šeivamedžio magiška galia




Juodauogis seivamedis

Magiškos galios

Meilę vienam ar kitam augalui sunku paaiškinti, nes tai – iracionalus jausmas. Metams bėgant, mano meilė be atsako juodauogiui šeivamedžiui (Sambucus nig- ra) neišnyko, o tik sustiprėjo. Be to, pra­turtėjau žiniomis apie šį nuostabų augalą. Paaiškėjo, kad jis turi gausybę gydomųjų savybių, naudojamas kulinarijoje ir netgi pasižymi magiškomis galiomis.

Nuo senų laikų augalas laikomas šventu, pailginančiu gyvenimą. Pagal pa­davimus jo šakose gyvena namų židinio angelai sargai. Štai kodėl šeivamedį pagei­dautina sodinti prie namo. Manoma, kad jis turįs magiškos galios ir galįs apsaugoti nuo raganysčių. Kvapnius žiedynus galima išdžiovinti pavėsyje ir, subėrus į audeklo maišelius, laikyti namuose.

Mano šeivamedis augo greitai, bet žiemą smarkokai apšaldavo. Pavasarį žiū­rėdama į sausus nuogus stiebus sielojausi, bet lyg Feniksas iš pelenų krūmas at­gydavo, leisdamas jaunus ūglius. Praėju­siais metais mylimas augalas apdovanojo mane ypač gausiu žydėjimu ir dosniu uogų derliumi.

Bijo graužikai

Juodauogis šeivamedis auga purioje, trąšioje ir drėgnoje dirvoje, šviesioje vie­toje. Tai medingas augalas. Kenksmingus vabzdžius jis nubaido net ir nuo kaimynų. Mano šeivamedis auga šalia tuo pat metu sodintos slyvos, ir lig šiol jos nė karto ne­buvo užpuolę kenkėjai. Greičiausiai dėl kaimyno.

Literatūroje rašoma, kad šeivamedį puola minuojančios muselės ir lapinės erkutės, bet jų nesu aptikusi. Neteko išban­dyti augalo kovojant su graužikais, nes neturiu rūsio, kuriame laikomas atsargas jie galėtų naikinti. Rūsių savininkams derė­tų pabandyti gintis nuo šių rajūnų šeiva­medžio šakelėmis. Rašoma, kad pelės šio augalo nepakenčia.

seivamedis2

Žiedais gardiname pyragus

Kremiškai balti žiedai, susitelkę į stambius plokščius skėtinius ir šluotelinius žiedy­nus, panašūs į auksarankės nėrinius. įsi­vaizduokite, tas grožis yra ir subtilus gar­dumynas.

Iš žiedų galima pasigaminti gaivųjį gėri­mą. 20 žiedynų ir 3 griežinėliais supjausty­tos citrinos sudedamos į molinį indą. Už­pilama vandeniu ir paliekama 3 dienoms ekstrahuotis. Paskui antpilas perkošiamas, įdedama cukraus arba medaus.

Puiku, kad iki šeivamedžio žydėjimo sunoksta ankstyvųjų veislių agrastai.

350 g miltų sumaišoma su 50 g avižinių dribsnių, 2 kiaušiniais. 50 g sviesto, žiups­neliu druskos, jdedama 20 g mielių, iš­tirpintų 100 ml šilto pieno. Užmaišoma tešla ir pastatoma šiltai. I kg perrinktų ir nuplautų agrastų sumaišomas su 100 g cukraus pudros, padedama į šaldymo kamerą. Iškilusi tešla iškočiojama j piršto storumo lakštą, kuris įklojamas į sviestu išteptą formą. Ant viršaus sudedamos uogos, užbarstoma vieno šeivamedžio žiedyno žiedais. 100 g sviesto sumaišo­ma su 50 g cukraus pudros ir įkišama į šaldymo kamerą. Kai sukietėja, sutarkuo­jama stambia trintuve ir juo pabarstomas plokštainis. Kepama pusvalandį 190 °C temperatūroje.

seivamedis1

Gydo daugelį ligų

Dėl naudingųjų savybių juodauogis šeivamedis naudojamas medicinoje ir kosme:ikos pramonėje. Žieduose yra prakaitavimą skatinančių glikozidų, flavo- no glikozido artino, eterinio aliejaus, cho­lino, kavos, obuolių ir valerijonų rūgščių, o uogose – gliukozės ir fruktozės, rauginių medžiagų, vitamino C, daug kalio, karoti­no, askorbo rūgšties, aminorūgščių.

Lapai ir žiedai malšina karščiavimą, ra­mina. Įvairios augalo dalys vartojamos prakaito ir šlapimo išsiskyrimui skatinti, kaip lengvi vidurius laisvinantys, uždegi­mus gydantys ir žaizdas dezinfekuojantys vaistai. Žiedų antpilas rekomenduojamas sergant chroniškais viršutinių kvėpavimo takų uždegimais ir peršalimo ligomis. Kaip papildoma priemonė, juodauogis šeivamedis tinka reumatui, anginai, gripui, po­dagrai, artritui gydyti. Valgomasis šaukštas žaliavos užpilamas stikline karšto vandens, virinama ant mažos ugnies 15 minučių. Po to atvėsinama ir nusunkiama. Nuovi­ras vartojamas šiltas, po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Sergant sąnarių ir raumenų uždegi­mais, neuralgija, juodauogio šeivamedžio žiedų ir ramunėlių mišinys (lygiomis dali­mis) užplikomas verdančiu vandeniu ir uždedami šutekliai. Dėl inkstų ligų atsira­dus tinimams patariama gerti žievės ir uogų antpilą. Lapais gydomi nudegimai, furunkuliozė, iššutusios vietos, hemoro- jaus gumbai. Šiuo tikslu jie nuplikomi ir dedami ant pažeistų vietų.

Iš šeivamedžio žiedų galima pasidaryti losjono veidui. 10 žiedynų užpilama 0,5 I verdančio vandens ir parą ekstrahuojama. Perkošiama ir laikoma šaldytuve. Ypač tinka švelniai paakių odai.




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top