Home
You Are Here: Home » Sveikata » Sėmenų aliejus

Sėmenų aliejus




Linas – gerai žinomas augalas mėlynais žiedais, lietuvių dainose apdainuotas ir išgirtas. Nors šiandien linų auginimas nebėra toks populiarus, bet iš linų gaminami produktai vis dar yra vertinami ir naudojami.

Linai auginami ir naudojami jau 5 tūkstančius, o kitais šaltiniais – net 9 tūkstančius metų. Lino pavadinimas lotynų kalboje reiškia „pats naudingiausias“. Ir nenuostabu – iš jo gaminamas pluoštas, vėliau naudojamas, pavyzdžiui, rūbams siūti, taip pat spaudžiamas aliejus, kurio panaudojimas yra išties platus ir liaudies medicinoje ir medienai apsaugoti ir kitose srityse.

Lino sėklos vadinamos sėmenimis. Šios sėklos primena sezamo sėklas savo forma ir spalva, tačiau yra didesnės, lygesniu paviršiumi. Jose yra begalė žmogaus organizmui naudingų medžiagų – vitaminų, fitosterolių, fosfolipidų, antioksidantų, mineralinių medžiagų, polinesočiųjų riebalų rūgščių. Bene įdomiausias dalykas apie lino naudą yra tai, jog šalto spaudimo linų sėmenų aliejuje yra netgi 2 kartus daugiau omega – 3 riebalų rūgščių, nei žuvų taukuose. Todėl nenuostabu, kad tiek linų sėmenys, tiek iš jų spaudžiamas aliejus naudojamas ir gydymui.

Sėmenų aliejus

Linų produktai

Sėmenų aliejus mityboje

Turėdamas daugybę žmogaus organizmui reikalingų medžiagų, linų sėmenų aliejus gali būti plačiai pritaikomas mityboje, o ypač – vegetarinėje mityboje, mat aliejuje yra gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, sunkiai randamų kituose produktuose.

Aliejų galima naudoti gaminant salotas, sriubas, įvairius troškinius, padažus, gardinant košes, grybus, bulves. Taip pat jo galima įpilti ir į kefyrą, jogurtą ar varškę. Taip pamatysite, kad mėgstami produktai gali būti ir kiek kitokio skonio nei visada. Be to, verta žinoti, jog sėmenų aliejus padeda ir laikantis dietos. Jis ne tik paskatina riebalų skaidymą, mažina apetitą ir pagreitina virškinimą, tačiau ir užtikrina, jog laikantis dietos nepritrūksite būtinų organizmų medžiagų.

Linų sėmenys

Linų sėmenys

Linų sėmenų aliejus sveikatai

Įrodyta, jog linų sėmenų aliejus padeda virškinimo sistemai. Jis slopina žarnyno uždegimus, mažina skrandžio sulčių rūgštingumą, apskritai padeda žarnynui ir skrandžiui geriau funkcionuoti. Be to, silpnina skrandžio opų skausmus ir stabdo opų plėtimąsi.

Linų aliejus mažina cholesterolio kiekį organizme. Tą padaryti padeda sėmenyse esantys lignanai, kurių linai turi maždaug 700 kartų daugiau, nei kiti augaliniai produktai.

Tie patys lignanai padeda ir išlaikyti sveikus sąnarius. Šie lignanai neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie sukelia degeneracines ligas. Be to, omega – 3 riebalų rūgštis gerina kalcio įsisavinimą.

Nutukimas ir antsvoris jūsų priešas? Gerkite sėmenų aliejų! Kaip minėta, linų sėmenų aliejus skatina virškinimo sistemos procesus, mažiną apetitą, vartojant aliejų greičiau atsiranda sotumo jausmas, skatinamas riebalų skaidymas.

Maža to, sėmenų aliejus gydo ir kvėpavimo takų ligas. Štai, pavyzdžiui, žinoma, jog sėmenų aliejus stiprina plaučius, ramina sudirgintas kvėpavimo takų vietas, slopina ir uždegimus. Dėl to palengvėja atsikosėjimas, lengviau kvėpuoti. Sėmenų aliejus rekomenduojamas sergant bronchitu, astma, tuberkulioze.

Žydintys linai

Linų laukai

Linų sėmenų aliejus grožiui

Sėmenų aliejus pasižymi odą drėkinančiomis savybėmis, tad jis gali pakeisti įvairius kremus rankoms ir veidui. Verta pasitepti sėmenų aliejumi ir deginantis saulėje – gražiau nudegsite, o jei persikaitinote – taip pat naudokite aliejų, jis skatins nudegusių vietų gijimą, slopins skausmą.

Gydant sausus ir lūžinėjančius plaukus rekomenduojama vartoti sėmenų aliejų. Omega – 3 riebalų rūgštys padeda įveikti veido odos riebalų perteklių, tai gali padėti atsikratyti jaunatviškų spuogų. Be to, aliejus vartojamas ir norint puoselėti gražius nagus.

Bet kokiu atveju, norint pagerinti organizmo būklę ar puoselėti grožį, linų sėmenų aliejų rekomenduojama vartoti tiek išoriškai tiek su maistu. Rekomenduojama sėmenų aliejaus paros norma yra 1 – 3 šaukštai.

Naudingi patarimai

  • Vartokite šalto spaudimo linų sėmenų aliejų ir jo nekaitinkite- taip prarasite daug naudingųjų aliejaus savybių
  • Nelaikykite aliejaus saulėtoje vietoje – taip pakeisite jo skonį
  • Atidarius aliejaus pakuotę, aliejų reikia suvartoti per 5 savaites
  • Jei sėmenų aliejus kartus – vartojimui jis nebetinkamas
  • Nėščioms moterims patariama vengti sėmenų aliejaus
  • Sėmenų aliejus neturi žalingo šalutinio poveikio organizmui




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top