Home
You Are Here: Home » Darbai » Medžių (vaismedžių) genėjimas

Medžių (vaismedžių) genėjimas




genejimas

Medžių genėjimas – aktualus klausimas visais metų laikais. Žinoma, vasara reikia skirti tam daug daugiau dėmesio, todėl verta prieš šį metų laiką prisiminti visas genėjimo paslaptis.

Tikriausiai visiems įdomu, kodėl reikia genėti vaismedžius? – negenėti jauni vaismedžiai užaugina gan gražius vaisius, bet taip būna tik pirmąjį kartą, nes negenamų ar mažai genamų vaismedžių vaisiai su laiku ima smulkėti, tampa labiau pažeidžiami ligų ir kenkėjų. Mažai genami vaismedžiai užaugina tankius vainikus, vaismedžiai per daug ištįsta į viršų, o jei dar ir pertankiai susodinami, dažnai įsigali rauplėgrybis ar vaisių puvinys, to pasekoje derlius subręsta kas 2 – 3 metus, o vaisiai būna menkaverčiai, todėl genėjimo tikslas – tinkamai suformuoti vaismedį, reguliuoti jo augimą, derėjimą, pagerinti vaisių kokybę.

Pirmiausia reikia tinkamai pasiruoši genėjimui:

* Genint šakas ar ūglius iki 5 cm, patartina įsigyti sodo žirkles;

*Storesnėms šakoms genėti, reikalingas specialus pjūklas;

* Įsigyti sodo tepalą.

 

Vasarą genama nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Genėdami šiuo laikotarpiu labiau stabdome vaismedžių augimą. Nugenėjus išauga mažiau ūglių, mažiau ištįsta. Liepos mėnesį patrumpinamos stipriai augančių metūglių viršūnės arba iki pagrindo išpjaunami nereikalingi ūgliai. Taip pat, šiuo laikotarpiu dažnas sodininkas geni, kad pagerėtų vaisių spalvą. Išpjaunami ant pagrindinių šakų išaugę vilkaūgliai ir stiprūs metūgliai vainiko viršutinėje dalyje. Norint gauti gerus rezultatus, juos reikia pašalinti ne vėliau kaip keturios savaitės prieš vaisių skynimą.

Iki vaisių skynimo genimi tik tais metais išaugę nederantys ūgliai. Nuskynus vaisius, galima genėti taip pat kaip genima nevegetacijos metu. Trešnes ir vyšnias reikia genėti tik vasarą, nuskynus uogas, nes tuo metu jos mažiausiai užsikrečia žievės ir medienos ligomis.

Tačiau manoma, kad vaismedžius geriausia genėti žiemą arba anksti pavasarį, kol nepabudę medžių pumpurai ir neprasidėjęs augimas, vaismedžiai vešliau auga, augina daugiau ir ilgesnių ūglių. Todėl tuo metu genimos mažiau augių veislių, ar skurstančios obelys, ypač kai norima paskatinti vešliau augti ūglius.Genėjimo metu oro temperatūra turėtų būti nežemesnė kaip 10 c šalčio. Genint žiemą, nereikėtų vaismedžio liemenyje padaryti labai didelių žaizdų. Vaismedžiai labai skirtingai reaguoja į genėjimo laiką.

Svarbu įsiminti:

* Jaunus vaismedžius genėkite kuo mažiau. Nukarpykite smailiu kampu augančius vertikalius ūglius, metūglius ir jaunas šakas (nereikia laukti, kol užaugs stambios). Mėgėjams patartina nugenėtas šakas išlenkti į šonus ir pririšti virvute prie apatinių šakų, liemens ar į žemę įkaltų kuolų. Jos silpniau auga, anksčiau pradeda derėti. Jei pasirodo, kad šios šakos nereikalingos, jas reikia nupjauti,

* Jei vainikai per tankūs ir per daug tįsta į viršų, juos genėkite vasarą.

* Kuo gausiau medeliai dera, tuo daugiau juos būtina genėti. Nereikia labai pergyventi dėl nupjautų šakų su žiediniais pumpurais ar žiedais.Tai didina derėjimą.

* Patartina nevengti stipriau pagenėti suaugusių vaismedžių, kurių augimą stabdo derlius. Taip atnaujinsite derančias šakas, o ant jaunų šakelių užaugs tokie pat stambūs, gražūs vaisiai, kaip ir ant jaunų vaismedžių. Stipriai nugenėjus vaismedžius ant storų skeletinių šakų atsiras jaunų derančių šakų.

* Jei norite sulaukti gražiai nusispalvinusių vaisų, vasaros antroje pusėje ūglius reikėtų praretinti

Kaip bebūtų, niekas jums nepasakys konkrečios sodo genėjimo formulės, nes nėra dviejų vienodų medžių. Tačiau yra pagrindinės genėjimo taisyklės bei aišku būtina stebėti savo vaismedžius. Juk gerai genėti bei prižiūrėti sodą išmokstama tik dirbant ir stebint, kaip auga ir dera nugenėtas vaismedis, kitaip sakant, kaip jis reaguoja į genėjimą, tik nepamirškime nugenėję sutepti su specialiu tepalų nupjautas vietas. Gražių vaisių ir sveikų medžių!

 
Reklama: http://www.ollex.lt/paslaugos/Automobiliu-nuoma




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top