Home
You Are Here: Home » Gėlininkystė » Begonijos

Begonijos




Pas mus populiariausios gumbinės begonijos – pagrinde namų ir balkonų augalas. Iš Pietų Amerikos kilęs augalas nepakelia mūsų žiemų, tad lauke auginamas nedažnai. Nors, rudenį gumbus iškasus, o pavasarį vėl pasodinus, arba auginant šią gėlę vazone, jos žiedais galima džiaugtis ir savo lauko gėlyne.

Begonijos – pietų kraštų augalas, mėgstantis ne tiek karštą, kiek pastovų klimatą. Viena svarbiausių šių gėlių savybių – jos pakančios pavėsiui, tad puikiai tinka sodinti ten, kur kitos gėlė neauga, o žiedų vis tiek norisi. Begonijoms tinka šiaurinės namo pusės, tankių gėlynų apsuptis ir panašios vietos, nedažnai lankomos tiesioginių saulės spindulių. Tačiau per tamsioje vietoje augančios begonijos ilgainiui gali nustoti žydėti, tad persistengti su pavėsiu irgi nereikia.

Dirva begonijoms turėtų būti tikrai derlinga, tačiau ir puri, lengva. Tam tinka durpės su specialiomis kompleksinėmis trąšomis, tačiau kažkiek permaišytos ir su smėliu. Vasarą, prieš žydėjimą, rekomenduojama begonijas dar šiek tiek papildomai patręšti, vėlgi kompleksinėmis trąšomis.

Begonijos

Jei auginate begonijas balkone ar namie, kur ir žiemą šiltą, ypatingos priežiūros šiems augalams nereikia. Pakankamas laistymas kambario temperatūros vandeniu, retas papildomas patręšimas ir begonijos žydės. Tiesa, norint gražių, vešlių begonijos žiedų jas bent kas porą metų rekomenduojama persodinti. Jei tais metais persodinti nesiruošiant, po žydėjimo augalą apgenėkite – taip užaugs naujų šakelių, augalas bus gyvybingesnis. Beje, tai gana trapus augalas, net ir laistyti begonija reiktų atsargiai, o katinui vaikščioti šalimais geriau neleisti išvis.

Auginti begonijas jau šiek tiek sudėtingiau. Jas reikės kasmet sodinti, orams jau gerai įšilus. Tam tinka gegužės pabaiga, birželis. Dauginti begonijas galima įvairiai – net šakelėmis, lapeliais, ūgliais, sėklomis, tačiau paprasčiausia, ko gero, dalinant gumbus. Rudenį, gėlei nužydėjus, ji iškasama, šaknys padžiovinamos ir iki pavasario laikomos kur nors gan vėsiai, kokių  5 – 6 laipsnių temperatūroje.

Dauginti gumbais begonijas geriausia pavasarį, apie balandžio mėnesį, kuomet ima dygti ūgliai. Iškasus begoniją ir dalinant gumbą dalimis reikia kiekvienai daliai palikti bent po vieną ūglį. Tuomet belieka vėl pasodinti atskirtus begonijos gumbus į vazonus ir džiaugtis jų žiedais.

Begonija

Begonijų, kaip turbūt ir daugelio kitų žmogaus gyvenime plačiai naudojamų augalų, yra labai daug veislių. Lietuvoje populiariausios gumbinių begonijų įvairios atmainos, tačiau galima pasisodinti tikrai įvairių begonijų. Vienas jų skirstymas netgi remiasi žiedų dydžiu, pradedant smulkiažiedėmis begonijomis, baigiant gigantinėmis, kurių žiedai pasiekia net 20 ir daugiau centimetrų skersmenį. Būna ir su žemyn svyrančiais žiedais begonijų, puikiai tinkamų balkonams papuošti. Tiesa, visus eksperimentus su įdomesnėmis veislėmis patartina daryti jau namuose, ne lauke – vis tik tai gan lepus augalas, juo labiau specifinės veislės.

 

 




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top