Home
You Are Here: Home » Augalų ligos » Pomidorų ligos

Pomidorų ligos




Nieko keisto, jog kiekvienas iš mūsų, mažųjų ūkininkų, norime kuo didesnio derliaus ir kuo skanesnių vaisių, bet ar kiekvienas iš mūsų žinome, kas gali pakenkti pomidorams užauginti mūsų norimą derlių? Šiame straipsnyje pakalbėsime apie ligos požymius ir jų šalinimą, visgi naudinga kiekvienam su jomis susipažinti.

Prieš pradedant, svarbu priminti apie tinkamas sąlygas, jog mūsų pomidorai augtų sveiki:

  • Visuomet prieš įsigyjant sodinukus reikia įsitikinti, ar jie nepažeisti;
  • Kuo dažniau keisti pomidorų sodinimo vietą;
  • Stengtis sodinti saulėtoje vietoje;
  • Laistant stengtis, kad vanduo nepatektų ant lapų, patartina laistyti ryte;
  • Ravėti dirvą, kur auga pomidorai, žolėse dažnai būna įvairių kenkėjų buveinės;
  • Pastebėjus pažeistus augalus, būtina kuo skubiau juos pašalinti.

Fitoftorozė ar dar kitaip rudasis puvinys. Liga pastebima ant lapų, stiebų, bet dažniausiai ant žalių vaisių, kuomet atsiranda įvairaus didumo rudos, neryškiais pakraščiais, kietos būsenos dėmės. Vaisiui nokstant dėmės plinta giliai į pomidorus. Ant lapų atsiranda dėmės, ima greitai džiūti. Apsaugoti pomidorus nuo fitoftorozės galima nupurškus ridomilu, ditanu arba previkuru. Taip pat nerekomenduojama sodinti netoli auginamų bulvių. Ligą skatina drėgnas, vėsus oras.

Pomidorų ligos

Pilkasis puvinys. Dažniausiai šią ligą sukelia augalinės liekanos dirvoje. Įprastai pilkasis puvinys atsiranda stiebo apačioje, o liga plinta į vaisių per kotelį. Ant vaisiaus atsiranda greitai plintanti pilka dėmė, pasidengia apnašomis. Ši liga lengvai plinta per orą, tinkamiausia temperatūta16-18 °C ir jeigu ant augalų yra vandens lašų. Apsaugoti pomidorus galime palaikydami sausą orą šiltadaržyje, laiku retinti lapus, pašalinti pažastinius ūglius ir nupjaustyti vaisių kekes, nuo kurių nuimti vaisia. Tręšimui naudojamas tri-choderminas.

Lapų rudasis pelėsis. Ant lapų atsiranda neryškios žalsvai geltonos dėmės, apatinėje dalyje atsiranda gelsvos arba rudos apnašos, lapai sudžiūna. Tinkamiausia temperatūra ligai plisti – 20-27 °C. Nuo šios ligos galime apsisaugoti tik gerai vėdindami šiltnamį ir nesodinant per daug tankiai. Atsiradus pirmiesiems požymiams, jog pomidorai užsikrėtė ruduoju pelėsiu, galima augalus nupurkšti Bordo skysčiu ar vario oksichlorido tirpalu.

Šaknų puvinys. Šią ligą  galima atpažinti iš apatinių lapų geltonavimo, o jei perpjausime stiebą, ten rasime tamsiai rudas dėmes. Šaknys ruduoja ir pūva. Ant šaknies kaklelio gali atsirasti rudų dėmių, kurios išsiplėčia iki 25 cm aukščio. Ši liga plinta oru, kuomet yra žema temperatūra. Pastebėjus pirmuosius požymius patartina nedelsiant nupurkšti trichoderminu arba biomiksu.

Pomidorų ligos

Lėtasis vytulys. Paveikti šios ligos apatiniai lapai ima lėtai  vysti. Pirmiausiai gelsta lapų  kraštai ir atsiranda rudų dėmelių. Sergantys lapai su laiku sudžiūna ir nubyra. Ši liga plinta per piktžoles ir augalines liekanas dirvoje. Imus vysti lapams, patartina dezinfekuoti metilbromidu.

Miltligė. Dažniausiai šią ligą skatina esantis skersvėjis. Ant lapų formuojasi netaisyklingos formos balta danga su apnašomis, laikui begant jos papilkėja. Patartina purkšti bailetono tirpalu.

 

Ligų yra daugybė, beveik kaip ir pas kitus augalus, bet labiausiai paplitusios mūsų krašte yra šios ligos, dėl kurių pomidorai kenčia ir ne visuomet derlius mus džiugina. Prižiūrėkime savo ūkį ir džiaukimės derliumi!




Visos teisės saugomos. © 2011 Agronomija.lt. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką Agronomija.lt sutikimą.

Scroll to top